Проблемът на България е, че предизборното говорене не е спряло от три години. Че с тези нестабилни парламенти, които се разпадаха в България непрекъснато говорим и се държим предизборно, а това е много опасно, защото е спирачка пред шансовете ни за икономическо развитие. Така евродепутатът Радан Кънев коментира пред Novini.bg политическата ситуация в България.
Въпреки това, той отчете по думите му "много положителна тенденция". "Това е публичната комуникация на премиера Денков. Той не се поддава на това предизборно говорене с яснота, че мандатът му на този пост е изключително кратък. Той се държи така, както един премиер трябва да се държи в тази ситуация. Дава спокойствие на обществото и на бизнеса. Дава положителен сигнал към партньорите ни в ЕС, най-вече към инвеститорите в българската икономика, защото пред нея има много големи възможности. Денков излъчва стабилност, увереност и спокойствие в публичната си комуникация", добави той.
По думите му, България няма финансов ресурс. "Нашите фирми не са големи, не са богати. На нас са ни нужни чуждестранни мащабни инвестиции в нови технологии и ни е нужно да инвестираме, не да усвоим или откраднем, а да инвестираме европейските средства, които съвсем не са само по Плана за възстановяване и устойчивост", отбеляза Радан Кънев.
"България е една от държавите със сериозен проблем с чистотата на въздуха, въпреки че положението се подобрява по начин, който не е достатъчен, за да се отрази на здравето на обществото. Гласуването на директивата мина много трудно, с неголеми мнозинства. Но бяха взети решенията, които изравняват нормите в ЕС с предложенията на СЗО. Тоест, наистина залагаме стандарти за чистота на въздуха, които да отговарят на изискванията на здравето ни и това на нашите деца. Директивата тепърва влиза в преговори с националните правителства в Съвета, После има срок, в който да бъде транспонирана. Ефектът от тази директива ще настъпи в различни казуси между 20130 и 2035 г. В много населени места в България не можем да си позволим да чакаме", коментира още евродепутатът.
По материала работиха Галя Георгиева и Теодора Павлова