Петков: Готови сме да поемем риска да изчезнем като партия, но не може повече да пишем по Фейсбук и да чакаме нещо да се промени

Кадър: БТВ
share

Смяната на Гешев със Сарафов беше пълна подмяна, това е абсолютно неприемливо. Фактът, че от ВСС само прокурорската колегия гласува за Сарафов го смятаме за неправилно. Този тип подмяна не е пътят, по който България трябва да върви. Това заяви в интервю за "Лице в лице" по bTV съпредседателят на "Продължаваме промяната" и бивш премиер Кирил Петков.

По думите му не е трябвало ВСС да бърза с избирането, макар и временно, на нов главен прокурор, докато в момента се дискутират конституционни промени. Петков отбеляза в тази връзка, че „всички сме нетърпеливи да видим една подредена съдебна система, но стъпките са бавни и трудни“.

На въпрос защо е решил доброволно да се откаже от депутатския си имунитет Кирил Петков разясни, че не е искал да чака решението на Сарафов и подчерта, че няма от какво да се страхува.

Беше смешно, защото три прокуратури казват, че няма престъпление, но ВКП казва, че иска документацията и отменя решенията на трите прокуратури. Исках и това да покажа как прокуратурата се използва като бухалка, посочи Петков.

По темата с конституционната реформа бившият премиер коментира, че за промени в основния закон на страната са необходими 160 гласа, поради което е нужно да се работи с всички партии в 49-ото Народно събрание.

Никола Минчев: Същото мнозинство, което избра Иван Гешев, го „отстреля”

„Единият вариант е да се тръгне към псевдореформа, но ние няма да бъдем смокинов лист на никого. Другият е да се тръгне към реална, истинска реформа“, декларира още Петков.

На въпрос дали има риск "Продължаваме промяната" да изчезне заради разговорите ѝ с ДПС за конституционната реформа и съвместното ѝ управление с ГЕРБ, съпредседателят на ПП бе категоричен, че за партията по-същественото е да се реализират важните за България промени, отколкото да се мисли за дълголетието на формацията.

Трябваше да се поеме риск и ние поехме такъв. Знаехме, че нашите симпатизанти може да ни упрекнат, но ние искахме да свършим работата, която не е свършена в последните 30 години. Ако просто си седим вкъщи и пишем по Фейсбук, нищо няма да се случи. Дори да изчезнем като партия, онези 630 хил. души, които са гласували за нас, няма да изчезнат. Така че ние сме готови да поемем този риск, подчерта Петков.

Относно назначенията в правителството бившият премиер обясни, че акад. Денков и Мария Габриел са тези, които имат последната дума дали даден зам.-министър да бъде назначен в изпълнителната власт.

На финала на разговора Кирил Петков разкри, че номинацията на ПП-ДБ за български еврокомисар ще бъде Даниел Лорер.

Водещи новини

Още новини