Парламентът включи в дневния си ред декларацията на "Продължаваме Промяната", с която Народното събрание да възложи на правителството да внесе бюджет за догодина. "За" гласуваха 113 народни представители, 104 - "против".
В началото на заседанието от "Продължаваме Промяната" отново поискаха залата да разгледа предложената от тях декларация като първа точка днес, от ГЕРБ-СДС направиха обратно предложение, "БСП за България" го подкрепиха.
Андрей Гюров (ПП) заяви, че в Закона за публичните финанси пише, че до 31 октомври се внася проект за бюджет.
Това е не само право, а и задължение. Затова следва да бъде изпълнено. Нека не отиваме в посока на последните 12 г. да използваме законодателството избираемо. Законите важат за всички. Това е важно от морална гледна точка, а обещанията по време на предизборната кампания за социални придобивки и подкрепа за бизнеса могат да бъдат изпълнени по структуриран начин само през бюджет на служебното правителство, коментира Гюров.
Делян Добрев от ГЕРБ направи обратното предложение, тъй като темата е коментирана вчера по време на извънредното заседание на парламнета, където беше гласувано да се удължи бюджета. "Вашия кабинет внесе бюджет не до 31 октомври, а февруари. Ако има кабинет в края на годината или следващата, не пречи февруари да има нов бюджет. Безмислено е да губим време с декларация, която вчера обсъждахме с часове", настоя Добрев.
От БСП подкрепиха идеята на ПП. "Въпросът е много политически, икономически и социален. Бюджетът на служебния кабинет замразява всичко доходи. Служебният кабинет трябва да внесе изцяло нов бюджет за 2023 г. Те се страхуват да го внесат, защото биха носили отговорността за него. Ако не се състави правителство, това означава ли, че до края на следващата година България ще е на автопилот, няма да има гаранция, че цените ще намаляват? Много по-смислено е да има изцяло нов бюджет за 2023 и ние да работим върху него. Пред парламента има протест на синдикатите за минимална работа заплата, мигрантската криза е тежка, МВР и гранична полиция чакат средства, за да се справят с този проблем", обясни Корнелия Нинова.
Министерски съвет да изпълни задълженията си, произтичащи от Закона за публичните финанси и да внесе в Народното събрание одобрен Законопроект за държавния бюджет за 2023 г., заедно с актуализираната тригодишна бюджетна прогноза. Законопредвиденият срок за внасянето на нов бюджет е изтекъл на 31 октомври и затова призовават Министерския съвет да изпълни това свое задължение, незабавно и да внесе истински Закон за бюджета за 2023 г., без да се променя салдото от 3%. Министерски съвет да изпълни задълженията от кодекса за социално осигуряване и да внесе законопроект за ДОО и бюджета на НЗОК, добави още депутатът от „Продължаваме промяната“.
конът, с който се удължава сегашния бюджет на практика е актуализация на сегашния за догодина. С тази декларация ще кажем на МС, че нарушават закона, отбеляза ген. Атанас Атанасов.
Депутатите излязоха в 20 минути почивка, през която премиерът Гълъб Донев и финансовият министър да бъдат привикани в парламента, докато се разглежда точката.
Премиерът Гълъб Донев и служебният министър на финансите Росица Велкова няма да се явят в парламента, за да участват в днешните дебати относно Бюджет 2023. Това стана ясно след почивката на народните представители. Председателстващият заседанието Кристиан Вигенин от БСП обяви, че Донев се готви за заседание на Министерски съвет, но следи дебата в зала.
Спор къде да се излъчва дебата около декларацията за бюджета подхванаха депутатите този път.
Началото дойде от идеята на "Продължаваме промяната" това да става по БНТ 1 и БНР. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ посочи, че ръководството на телевизията "съвсем уважително" е дошло преди няколко дни и е поискало излъчването да не е по БНТ 1 заради световното по футбол. И посочи, че ако задължат телевизията да излъчва по първия си канал, тя ще трябва да го направи, независимо от международните договори, които е сключила.
Асен Василев обаче настоя да остане БНТ1, според него шефът на телевизията Емил Кошлуков се е обадил да не се излъчва, докато има футболни срещи, а днес до 17 ч. нямало такива. И даде алтернативен вариант - до началото на първата футболна среща излъчването да е по БНТ 1, след това да мине по БНТ 2. Шефът на медийната комисия в парламента, Иван Ченчев от БСП контрира, че не става въпрос само за мачовете, а за студия и рекламно време преди това, както и всичко, свързано с маркетинга. И отправи ново предложение - да решат да се излъчва пряко по БНТ. "Говорихме с генералния директор, той увери, че ще включва по БНТ 1, а ще прехвърлят към БНТ 2 по тяхно усмотрение", посочи той.
След като идеята беше подложена на гласуване - стана ясно, че дебатите ще се излъчват по БНТ и БНР, като телевизията сама ще прецени по кой канал.
Деутатът от БСП проф. Румен Гечев определи като абсурдно което и да е правителство, да не изпълнява Конституцията на страната си и да не внася държавен бюджет. И добави, че това е първото такова правителство в историята на ЕС и е много лош пример.
Няма как да се съгласим с удължаването на бюджетните показатели от тази година. Обстановката е различна – цените растат, не са се възстановили веригите на доставки от ковид кризата, забави се производството, увеличи се безработицата, понижи се растежът. Войната, която се води на територията на Украйна, също доведе до драматични промени. Абсолютно безумие е да продължаваме бюджета от 2022 г. за 2023 г. Министерството на финансите е отказало да предостави бюджетните показатели на българския парламент, а ги е предоставило на социалните партньори. Това е недопустимо в една правова държава-членка на ЕС, добави Гечев.
Обръщам се към вас с огромната молба да не манипулираме народните представители с данните, които изнасяте за дълга. Вие казахте, че нарушаваме Маастрихтските критерии и съобщихте данни, че 2021 г. бюджетът е завършил с 3%, а този през 2022 г. също с 3%. Критериите са на начислена, а не на касова основа, това вие много добре знаете. Тази година ще завършим по Маастрихтските критерии с дефицит 4,4%“, каза Кирил Ананиев, обръщайки се към Асен Василев и Кирил Петков.
Ако гласуваме вашата декларация, вие оспорихте цифрата на бюджетния дефицит. Добре, да предположим, че МФ ще подобри управлението на своите разходи и дифицитът ще бъде около 5-5,5% или между 8-9 млрд. лв. За да се изпълни това, което сте записали във вашата декларация, да се внесе бюджет с 3% дефицит, при положение, че и вие, и БСП ще заложите социални разходи, това означава, че служебният кабинет, трябва да свали дефицита под 2%. Това означава, че служебният кабинет трябва да намали публичните средства на ведомства и общини с 3-4%, което представлява 15% намаление на разходите, за да постигнем това, което сте заложили във вашата декларация, коментира още Ананиев.
По време на дебатите за внасяне на проектобюджет за догодина от служебния кабинет, народните представители от "Продължаваме промяната", ГЕРБ - СДС и ДПС се скараха за размера на държавния дълг.
Откакто ДПС е във властта (от 2001 г. до 2009 г.), са се върнали 16 млрд. лева дълг. Критикували сме ГЕРБ за тяхното управление на страната, защото от 2009 г. до 2020 г. те са натрупали 20 млрд. нов дълг за 10 години, което прави по два милиарда дълг на година. Сега в момента обаче вие за седем месеца успяхте да счупите всички рекорди за последните 32 години - 15 млрд. дълг на година, не за десет години, коментира Карадайъ, обръщайки се към "Промяната".
Според Асен Василев тези 15 млрд. са фикция, лъжа. И добави, че тази лъжа е казана единствено, за да може средствата, вместо да стигат до българските граждани, да стигат до обръчите от фирми.
Депутатът от ГЕРБ Добрев се обърна към Василев с въпроса - защо предишното правителство не е изтеглило по-евтин кредит - на 2%, още през март, а е оставило на служебният кабинет да изтегли на 5% . По думиет му бившият финансов министър е отговорен за тези 3% и за този милиард на година.
След над четири часа дебати парламентът отхвърли искането на "Продължаваме промяната" служебният кабинет да внесе закон за Бюджет 2023. След прегласуване "За" гласуваха 86 народни представители, "Против" - 127 и един въздържал се.