Текущата геополитическа ситуация поставя всички европейски икономики пред необходимостта да вземат трудни решения. Това написа във фейсбук профила си служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
От една страна, Европейската зелена сделка продължава да бъде ключова задача пред Eвропа - нещо повече, дългосрочно тя се превръща в още по-важна, отколкото беше преди. Това е така, защото именно въвеждането на повече собствена зелена енергия, идваща от ресурси като слънцето, вятъра и т.н., ще позволи на Европа да бъде по-независима от чужди енергийни източници и геополитически конфликти, смята Пеканов.
Според служебния вицепремиер сложната икономическа ситуация, съчетана със страха от рецесия и високата инфлация, прави трудно постижимо изпълнението на заложените амбициозни и бързи цели.
На фона на общественото напрежение по темата, трябва да потърсим баланса между дългосрочно правилните инвестиции, за да намалим зависимостта ни от чужди енергийни източници, и краткосрочните рискове за регионите и препитанието на хората по време на тази всеобхватна трансформация. Преходът действително трябва да бъде справедлив и добре премислен, пише още Атанас Пеканов.
През миналата година, по време на служебния кабинет, поехме ангажимент пред Европейската комисия за съставянето на Комисия по енергиен преход, която да изготви на експертно ниво различни сценарии как България да премине успешно през прехода към по-зелена и енергийно ефективна икономика. Проведохме онлайн заседание на Комисията и бих искал да благодаря на експертите и социалните партньори, които вече няколко седмици работят, за да помогнат да намерим най-доброто решение по такъв труден и тежък въпрос, смята още той.
По думите му комисията продължава работата по изготвяне на експертните сценарии. Когато резултатите са налице, уверява Пеканов, те ще бъдат представени на парламента, какъвто е и ангажиментът, поет по Плана за възстановяване и устойчивост.
След това политическите партии ще трябва да вземат решения за това как България да се движи напред. Дълги години тези решения са отлагани, защото са трудни и често непопулярни, но ако отново допуснем това, страната ни отново ще се окаже неподготвена при последващи шокове в бъдещето, коментира още служебният вицепремиер.