Парламентът прие на първо четене законопроекта за индустриалните паркове със 79 гласа "за", 0 "против" и 24 "въздържал се".
Със законопроекта се урежда статутът на индустриалните паркове, условията и реда за тяхното създаване, изграждане, функциониране и развитие.
Територията на парка се обособява като урегулирана територия с определено застрояване, като с подробен устройствен план се определя структурата на територията на парка. Мрежите на техническата инфраструктура са затворени и обслужват само дейности, осъществявани на територията на парка. Площта на индустриален парк е не по-малко от 300 дка, с изключение когато е специализиран за високотехнологични дейности.
Законопроектът дели индустриалните паркове по два критерия - собственост и дейности, за които паркът е предназначен. По първия критерий паркът е държавен, общински, съвместен (между държавата и/или една или повече общини) или частен. По втория критерий паркът може да бъде три вида, в зависимост от производствените дейности. Въвежда се изискване Българската агенция за инвестиции да поддържа електронен регистър на индустриалните паркове.
Заместник-министър на енергетиката Жечо Станков отбеляза, че законопроектът решава един основен проблем - създаването на индустриални паркове, тяхното развитие, изграждане на допълнителна инфраструктура и фактическото им създаване. Това ще даде на България конкурентно предимство пред останалите държави на територията на ЕС, а и в света, посочи той. Станков обясни, че се приема законодателство, което намалява административната тежест пред бъдещите инвеститори, което създава инфраструктура на местата, където са обособени тези индустриални паркове, а именно пътища, осветление, пречиствателни станции, водопроводи, електропроводи, газопроводи. По думите му, това е правилният път за реиндустриализация.
Депутатите приеха срокът за предложения между първо и второ четене по законопроекта да бъде максималният от четири седмици. Причината е, че от Комисията за енергийно и водно регулиране, електроеразпределителните и газоразпределителните предприятия, работодателски организации са отправили забележки относно част от разпоредбите във връзка с регламентирането на правилата за разпределение и доставка на електроенергия и природен газ в затворените мрежи, лицензирането на индустриалните зони и правния им статут. Затова между първо и второ четене ще бъдат създадени две работни групи от парламентарните комисии по икономическа политика и по енергетика, които да прецизират текстовете.
От "БСП за България" също възразиха срещу разпоредбите за затворените енергийни мрежи и затова се въздържаха при гласуването.
Председателят на парламентарната комисия по икономическа политика Петър Кънев /"БСП за България"/ посочи, че проблемът е с преходните и заключителните разпоредби. Така, както са формулирани нещата, нито са преходни, нито са заключителни, защото следват арбитражни дела, каза той. Кънев посочи, че в двете работни групи ще се опитат да стигнат до разумно решение.
Председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов /ГЕРБ/ посочи, че има съмнения за отнемане на лицензионни територии на съществуващи към момента индустриални зони, които ще искат да се регистрират като такива, как ще бъде избиран доставчикът на електрическа енергия. И добави, че има неща, които трябва да се изчистят между първо и второ четене.