Продължавам все повече да се притеснявам от коронавируса. В началото слушахме лекарите, че грипът е по-страшен. Много държави подцениха опасността. Ние сформирахме един оперативен щаб, за да можем да взимаме най-правилните мерки. Животът ни доказа колко навременни и правилни са били мерките ни. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов за "Господари на ефира", в отговор на въпроси на българи през социалната мрежа Фейсбук.
"Дотук направихме правилните неща. Редица страни сега прилагат нашите мерки. Това е нещо непознато за медицината и света", подчерта той.
"Вървим по много тънка нишка - хем да спазваме мерките, хем да не се паникьосват хората. Движим се правилно и то със съдействието на обществото", каза Борисов.
Началникът на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски коментира, че идеята на по-строгите мерки е да се предотврати струпването на хора. "Никога не да бъдат възприети каквито и да са мерки от всички".
"Маската служи, за да ни предпази. Всеки може да си ушие такава. Една кутия цигари струва колкото една маска. Ако не минем за 2-3 месеца тази криза, после ще трябва да се справяме със социално-икономическите мерки. За тези, които не могат да отделят 3 лева и да си купят маска, ще осигурим. Насила не можем да сложим на никой, но във всички слуаи помага", подчерта премиерът Борисов.
Борисов отново подчерта, че тази криза е лоша като война. "Най-лошото по време на война са дезертьорите. Затова върнах назад днес със задължителното носене на маски. Опитахме се да убедим хората, че това е за тяхно добро".
Вицепремиерът Томислав Дончев подчерта, че всички усилия трябва да се впрегнат в тази ситуация. "Не е време за дребни политически сметки. Най-голямата задача е да спасим човешките животи, на второ място - да спасим икономиката. Ние се готвим за най-лошия сценарий", призна той.
"Кризата вече е много тежка", допълни Бойко Борисов. "Веднъж имаме жертви и тежко заболели, има хора без работа и фирми, които може да фалират". Премиерът не скри тъгата си по дните, преди да се появи коронавирусът.
"Всичко, което правим е да се подготвим с буфери. Ние и сега имаме 5-6 милиарда за харчене, но ако сега не се подготвим, действително няма да имаме пари", обясни премиерът, отговаряйки на критиките на президента Румен Радев.
"Колкото по-малко изхарчим по време на кризата - по-добре - затова го правим. Искаме да се подготвим. Системите са пълни с пари. Откъде даваме 60 млн. лева за пенсионерите? Една година ще плащаме 60% за хората, останали без работа", поясни той.
"Всяка мярка е с разбиране, че не трябва да има струпване на хора, което е най-добрата защита. Предприятията трябва да продължат да работят, защото иначе колапсът ще е пълен. Германските и немските заводи ще използват кризата, за да минат на електромобили. Оптимистично е милиард да похарчим. Най-важното е здравето, работницие и икономиката. Ние бяхме първите, които реорганизираха икономиката си", подчерта министър-председателят.
"Яви ли се количество достоверни тестове, със сигурност ще получим. Ние имаме и разменна монета - облеклата се търсят от всички.", увери Борисов. Той допълни, че се произвеждат по 1000 на ден. "Благодаря на всички, защото това е сплотяване на нацията. Аз се гордея с българите", подчерта той.
Дончев обясни, че до дни ще се представи на гражданите мобилно приложение, което ще замени носенето на декларация.
"Аз съм дълбоко вярващ човек. Без Господ нищо не става. Винаги сме помагали на църквата, колкото сме могли. Мерките, които предлагат от църквата за момента остават така. Вярвам, че те ще организират така нещата, че всеки да може за Великден да мине и да си запали една свещичка", каза той.
"Кризата е голяма навсякъде. САЩ са с най-много заболели. Дано не ни се налага да ползваме фондовете. Имитираме този дълг, за да има сигурност. Десетки стотици има в българските банки. Трябва да сме умни и разумни. Дай Боже да мине кризата, тогава българите отново ще тръгнат по барове, дискотеки, ресторанти", смята Борисов.
Във връзка със кончината на майката и дъщерята, които починаха от COVID-19 в Благоевград, началникът на оперативния щаб заяви: "Заболяването протича различно. Моите съболезнования към близките. Рязкото влошаване на състоянието на пациентите понякога се развива в рамките на два дни", каза ген. Мутафчийски. Той уточни, че ако състоянието не е тежко, пациентите се изолират вкъщи.
"Препоръчвам да се пренасочат даренията и към по-малките болници. По сметката на МЗ може да се дарят средства, които биха помогнали за справяне с кризата. София има капацитет и леглова база, в по-малките населени места, има по-голяма нужда от помощ", уточни той.
"Пациентите в лека форма, могат единствено да приемат Парацетамол, за да се свали температурата. Това е симптом, който е продължителен, кашлицата също е мъчителна. Самолечението не е желателно, затова трябва да се поддържа връзка с личния лекар. Ние прилагаме формата, която се прилага от всички европейски срани", подчерта той.
"Реалностите са такива, че тестовете не са 100% надеждни. Те дават моментна снимка на състоянието. Най-лесното е да се изхарчат едни пари, но е излишно", подчерта ген. Мутафчийски.
"В България се лекуват всички, независимо дали имат здравни осигуровки. Това са скътани във фондовете пари. Това не е честно към осигурените. Хубавото на кризата е, че ни кара да си спомним за човешките неща. Сега става ясно колко е важно да си се осигурявал", подчерта Борисов. "Всичко, което се случва в света е лошо. Разликата от тази криза и войната, е само че не падат бомби. Няма никакви приходи. Ако продължи година, няма да има пари за пенсии. Въпреки мерките, епидемията напредва, може и да не оцелеем", предупреди премиерът.
"Най-много ми липсва социалното общуване. Ключовата дума е "лекарство", призна Борисов.
На финала тримата си пожелаха кризата да премине по-бързо.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?