Каракачанов разкри ще подслушват ли карантинираните хора и ще се удължи ли извънредното положение

Булфото (архив)
share

Армията вече прави какво може. Военна болница беше първата която се зае със заразените с коронавируса. Ние имаме 5 военни болници, толкова колкото във Франция, но с пъти по-малко население. Това заяви в предаването "Тази събота" по БТВ вицепремиерът, министър на отбраната и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

"Предприятие на министерство на отбраната започна пак да шие лични предпазни средства. Слава богу това предприятие не бе унищожено чрез приватизация", разкри военният министър. 

"Хората не се притесняват от армията, напротив уважават българските военнослужещи", коментира Каракачанов.

"Армията ще има право да задържа и да охранява. Военните ще могат да проверяват и личните документи. Какво е лошото? Военните няма да тръгнат с танковете. Виждаме, че полицията е достатъчно ангажирана, а армията ще поеме част от задълженията им. Не се борим с жива сила, а с вирус - няма нужда от танкове", категоричен бе военния министър. 

Борисов показа как "Арена Армеец" се превръща в полева болница и обяви: В резерва държим 15 000 легла при необходимост

"Зала "Армеец" беше превърната в полева болница за ден - защо тези депутати, които се опасяват от танкове, не дойдоха да носят дюшеци - това го свърши българската армия. Подобни болници ще бъдат изградени в Пловдив, Варна и Русе - ще бъде учение, но и готовност. Така че ще помоля опозицията да не се заиграва с подобни неща. Когато има криза, кой ходи да помага на хората - въоръжените сили. Кой отива при хората, пострадали при природно бедствие - пак военните. Обществото не се притеснява от тях. Ако трябва армията ще помогне и за охраната по места, движението и контрола на гетата, в които самосъзнанието е под нулата", допълни вицепремиерът.

2000 са напълно оборудваните полеви легла за кризата с коронавируса, коментира Красимир Каракачанов.

Каракачанов коментира и решението на депутатите, според което хората под домашна карантина ще могат да бъдат следени чрез мобилните си телефони до отпадането на 14-дневния срок: "Заразеният от Варна е обиколил ключовите места с пик на коронавирус. Има хора, които не искат да са под карантина и бягат. Какво трябва да ги правят институциите - да ги молят с баница ли? Ако някой заразен реши, че може да си играе с чуждите животи, ние какво да ги правим? Следенето не значи да ви слушат разговорите, а да се проследява по клетката движението ви - например от кв. Дружба в Младост. Кое е по-важно - приумиците на един малоумник или здравето на хората? Става въпрос за контрол чрез мобилните клетки", каза военният министър. 

Депутатите приеха Закона за мерките по време на извънредно положение

"Да не изпадаме в паника, да си помагаме, очертава се удължаване на извънредното положение. Няма нищо страшно, ако спазваме правилата. Ще оцелеем, трябва да имаме самосъзнанието, че животът не е само удоволствия", завърши министърът на отбраната. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини