Бисер Петков: Социалните няма да ходят по домовете да крадат деца

Novini.bg
share

Без съмнение системата за закрила на детето в България не е съвършена. Сигурно има случаи, в които преценката на социалните работници не е най-адекватната на ситуацията, но ние работим за подобряване на тази система. Аз категорично ще възразя на опитите да се сатанизират социалните работници като хора, които ходят по домовете и крадат деца. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на брифинг във връзка с направените промени в законодателството, свързани със системата за закрила на детето, предаде репортер на Novini.bg

След като беше заявено ясно и от премиера, и от мен и от председателя на Агенцията за закрила на детето, че проектът няма да продължи в този си вид, в публичното пространство се изказва тезата, че някои положения вече са докарани до положение на законови и подзаконови актове. За да се твърди това, трябва да се познава добре законодателството. Според него възпитаването на децата е отговорност преди всичко на техните родители, а държавата има функция само да подпомага. Действащата нормативна база по никакъв начин не се отклонява от това положение и по никакъв начин не дава права на социалните работници да се намесват в семейството, да отнемат деца и т.н., подчерта Петков.

По думите му направените тази година промени в Закона за социалните услуги и Закона за закрила на детето целят да се усъвършенстват механизмът и мерките за превенция на изоставянето на деца и за тяхната реинтрация в приемните семейства. Разписано е как се реагира при риск от изоставяне в родилен дом, въведени са допълнителни задължения, не са дадени права, поясни социалният министър, като уточни, че само през миналата година 441 деца са изоставени в родилното.

Бисер Петков каза, че със законовите промени са разписани и действията за изоставени деца с увреждания. Това са промените, които са направени с преходните и заключителни разпореби в Закона за социлните услуги. Те по никакъв начин не дават повече права на социалните работници и нямат за цел да се отнемат деца от техните семейства, каза още Бисер Петков.

Той коментира и твърденията, че със законовите промени 260 млн. лева се разпределят към неправителствени организации. Бенефициент на тези суми са българските общини, които са доставчик на тези услуги. Общините са доставчик на услуги и в основната си част изпълняват тази дейност. Само 15, 6% от всички социални услуги през 2019 година са възложени на частни доставчици, кито могат да бъдат и неправителствени организации. С тези средства се изпълняват над 1100 социални услуги, които се прилагат и към възрастни деца. Така че тезата, че 260 млн. лева се пренасочват към НПО-та са несъстоятелни, подчерта социалният министър.

С промените се поставя една нова рамка в този сектор и се дава възможност социалните услуги да се използват като инструмент срещу социалното изключване. Много е важно да се каже, че някои положения, за които се твърди, че сега са вкарани в законодателството с определена цел, са действащи норми от 15 години, като например, че лице, на което стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжно да уведоми Агенцията за социално подпомагане, каза още Бисер Петков.

Водещи новини

Още новини