Мария Габриел: Цифровата трансформация не е бъдещето, тя е тук и сега и променя всичко около нас

Булфото (архив)
share

Цифровата трансформация не е бъдещето, тя е тук и сега, и променя всичко около нас. Това заяви еврокомисар Мария Габриел на среща във Враца.

Еврокомисарят по цифрова икономика и цифрова общество участва в областен форум под надслов "Цифровизация - възможност за растеж на област Враца". Срещата се организира от областната администрация и община Враца и се провежда под патронажа на кмета на общината Калин Каменов. В работата на форума участват още евродепутатът Владимир Уручев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, народните представители Красен Кръстев и Станислав Попов, ученици, студенти и представители на местния бизнес и неправителствени организации.

България има традиции и потенциал в областта на цифровите технологии, каза при откриване на форума еврокомисар Мария Габриел и допълни, че това е възможност за включване в цифровата трансформация на Европа, която е в ход и променя европейската общност. Тя определи три приоритета, в които трябва да се съсредоточат усилията в тази област на Европейския съюз. Първият от тях е свързаността. Сега 76 от домакинствата в градските райони имат много добра дигитална свързаност, която пада до 40 на сто в селските райони, а за България в тези райони достига до 27 процента, каза Мария Габриел. Тя посочи, че по Механизма за свързаност на Европа финансирането ще е от 1 на 3 милиарда евро, като изцяло ще бъде съсредоточено върху инфраструктурата и цифровата свързаност. Вторият приоритет е програмата за създаване на дигитален иновационен хъб във всяка област в Европа. Сега в стратегията за цифровизация на индустрията за периода 2016-2020 има 500 милиона евро. През следващия период са одобрени 1,5 милиард евро за създаването и работата на такива хъбове, каза още тя.

Мария Габриел посочи, че не на последно място за тази програма е обучението и придобиването на цифрови умения, защото през 2020 година 90 на сто от професиите ще изискват такива умения. В тази посока ще се развиват такива инициативи като Европейска седмица на програмирането, в която през 2018 година са се включили повече от 2,7 милиона участници от Общността. Допълнително ще се работи по програма "Цифрови възможност" за платени стажове за студенти, каза Мария Габриел, цитирана от БТА.

Досега са сключени договори за 2000 стажа от началото на програмата, а целта е 6 000 стажа във всички професионални и научни направления. 

Третият приоритет е програмата "Дигитална Европа", която ще работи в пет направления - изкуствен интелект, киберсигурност, цифрови умения, дигитални хъбове, суперкомпютри. За нея са предвидени 9 милиарда евро за следващия програмен период.

Водещи новини

Още новини