Финансирането на Главно мюфтийство в частта за заплатите не е частен партиен въпрос на ДПС, а е въпрос от калибъра на националната сигурност. Това заяви в пленарна зала зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев в декларация от името на групата. Повод за изявлението бяха думи на лидера на БСП Корнелия Нинова, която на пресконференция по-рано днес заяви, че отхвърлянето на президентското вето върху изборните промени е "сделка" между ГЕРБ, ДПС и ОП и цената на тази сделка трябва да се търси в дневния ред на парламента, където е Законът за вероизповеданията.
"ДПС няма да приеме този въпрос да бъде разглеждан като партиен въпрос на ДПС. Или всички ще се грижим за националната сигурност, или ще я оставим така, както е в момента", заяви Цонев. Той припомни, че решението да се финансират вероизповеданията е взето на два последователни КСНС при президента през 2017 г. след доклади на службите, че Главното мюфтийство се финансира от съответната служба в съседна държава. Има се предвид заплащането на свещенослужителите в тази религия и че това представлява зависимост и опасност за националната сигурност на България, посочи Цонев. Той припомни, че решението за финансирането на вероизповеданията е взето със съгласието на президента, на лидерите на всички политически партии, включително и на Корнелия Нинова.
Цонев обясни, че законът, който беше променен в края на миналата година, не действа и се налагат поправки. "Основното вероизповедание в България - православното, получи своите пари. Свещенослужителите имат своите януарски и февруарски заплати. А тези, които получаваха финансиране и заплати от Република Турция, нямат, поради факта че на първо четене в зала бяха отхвърлени предложенията, които щяха да гарантират това", каза Цонев. По думите му едното предложение е било изрично да се упомене кой е титулярът на съответното вероизповедание, което ще получи субсидията. "Второто предложение беше свързано с една практическа страна на изпълнението на това решение на КСНС - мюсюлманското вероизповедание има публични задължения, които са вследствие на начислени осигуровки, но неизпълнени, които са стигнали на база съдия-изпълнител. И всяко финансиране на вероизповеданието от държавния бюджет ще бъде последвано от съответна процедура, при която средствата ще отидат обратно в държавния бюджет през съдия-изпълнител", обясни Цонев. Като отхвърлихме въпросната амнистия, ние направихме така, че механизмът за финансиране на вероизповеданията да не действа, допълни той. "Обръщам се към г-жа Нинова, която я няма в залата. Малко преиграхте, г-жо Нинова и е добре да отидете при президента и да го попитате това въпрос от националната сигурност ли е или е пазарлък на ДПС", коментира Цонев.
В кулоарите на парламента Таско Ерменков от БСП коментира пред журналисти, че Цонев не е бил коректен. Според Ерменков сделката не е по финансирането, а по текст от закона, където е записано, че еднократно се отменят задълженията на всички вероизповедания до 31 декември 2018 г. "На БПЦ са няколко хиляди. На Главното мюфтийство - над 10 милиона. Така че правете си сметка има ли сделка или няма", коментира Ерменков. Той уточни, че е дошъл в парламента, за да провери пощата си и че това не е бойкот на решението на БСП за напускане на събранието.