Този брифинг е реакция от недържавническата позиция на БСП и днешната позиция на Корнелия Нинова, но и също реакция на неадекватното поведение на президента Румен Радев. Не е нормално генерал, който е участник в много процеси, да не може да обединява и да не иска да търси създаването на институционална взаимопомощ. В крайна сметка Румен Радев би трябвало да е президент на България, а не президент на БСП. Това заяви на брифинг пред журналисти лидерът на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветанов Цветанов, предаде репортер на Novini.bg.
,,Два дни президентът преди гледането на всички тези пакети, свързани със закона "Макрон", той заявява, че държавата ни се е провалила, а Нинова пък твърди, че нищо не е направено от страна на правителството. По думите ѝ Борисов трябвало да се обади на Макрон и Меркел и тримата да вземат решение по този въпрос. Искам да напомня, че тази тема е в Европейския парламент отпреди две години. За тези две години българското правителство и всички евродепутати не позволиха този пакет да влезе в сила. Смятам, че като българи трябва да се обединим. Защото в такива моменти дори и опозиция, и управляващи трябва да бъдат ръка за ръка, когато става дума за защита на националния интерес на държавата'', обясни Цветанов.
,,В тази връзка искам да благодаря на всички евродепутати, които защитават националните каузи, защото те се обединиха. Доказателство е протестът в Брюксел, където освен евродепутати ще участват и народни представители от българския парламент, там ще бъде и транспортният министър Росен Желязков, защото тази тема е национална, а не политическа. Наш дълг е да защитим интереса на тези транспортни фирми и те да работят и да осигуряват работни места и достойни доходи'', коментира още зам.-председателят на ГЕРБ.
,,Искам да попитам президента Радев при коя от трите му срещи с френския държавен глава той повдигна въпроса по пакета "Мобилност"? Или само отчиташе добрите двустранни отношения? Ами при посещението му в Париж, когато полетя със самолет "Рафал", тогава отново нищо не бе споменато за този пакет. Летенето със самолета ли беше неговата представа за защита на националния интерес? Ето защо мога да кажа, че всички евродепутати ще подкрепят протеста в Брюксел, независимо от кое политическо семейство са'', каза още Цветан Цветанов.
По отношение на темата за закупуването на нов тип боен самолет Цветанов посочи, че всичко що се касае по инвестиционния разход по проекта е прозрачно.
,,Очевидно на президента Радев не му харесва прозрачността на правителството. Защото по време на назначения от него служебен кабинет такава прозрачност нямаше. Той искаше да задължи следващото Народно събрание и следващото правителство да действа по процедура, която е извършена непрозрачно. При нас обаче прозрачността е над всичко. Радев е добре да знае, че е президент на България, а не страна в този процес'', допълни Цветанов и каза още, че има доклади от министрите на икономиката и на отбраната, въз основа на които парламентът ще вземе своето решение.
,,Темата за нови изтребители стана доста актуална напоследък. Прави ми впечатление, че лобизмът се използва доста често като дума напоследък. А какво означа лобизмът? Това означава да се окаже неформален натиск за вземане на политическо решение, а решението определено е политическо в нашия случай. Просто няма как министрите, премиерът и парламентът да подпишат с вързани ръце това, което му се предлага. Това са техните отговорности все пак, а самото им решение ще бъде на база на експертно становище'', коментира темата със закупуването на нов изтребител председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Константин Попов.
,,Трябва да се отдаде значимото на правителството, като застават зад модернизацията на българската армия. Това, което предлага правителството, е прекрасно. Разбира се, всеки самолет има своите добри и слаби страни, но Ф-16 е един прекрасен самолет и ако изберем именно него и ратифицираме договора, България ще има най-модерния самолет в Източна Европа'', заяви той.
,,От БСП предлагат да се спре процедурата? Каква е алтернативата тогава? Да се върнем 10 години назад ли? В такъв случай кога ще се модернизира българската авиация? След 100 години ли? Вижте, трябва да подкрепим това, което се предлага, защото нищо от процедурата не е изпуснато. Всичко е извършено по регламентите, затова ще подкрепим проекта за инвестиционния разход, който бе приет от Народното събрание. Имаме определена рамка. Остава да се намери оптималното решение и когато правителството реши, че боеспособността е финансово обезпечена, ще влезе в парламентът и той ще каже да или не. Няма как политиците да се откажат от своите отговорности'', завърши ген. Попов.