След близо 4 часа разгорещена дискусия, икономическата комисия в парламента прие Проект за решение за забрана на добива на шистов газ и прилагането на метода на хидравлично разбиване и сходни на него методи при проучване и добив на нефт и природен газ на територията на Република България, внесен от лидера на РЗС Яне Янев и група народни представители, заедно с редакционните предложения на Валентин Николов и представителите на ПГ на ГЕРБ.
Представителите на еколозите и неправителствените организации излязоха от заседанието и обявиха, че са излъгани и протестите срещу проучването и добива за шистов газ продължават.
Окончателно приетият вариант съдържа текст, според който мораториумът е в сила, докато не бъдат приети промени в Закона за околната среда, така че да се прави ОВОС при всички видове проучвания за добив на шистов газ, или докато не бъде променен Законът за подземните богатства, така че да се забрани технологията "хидравлично разбиване".
Представителите на инициативния комитет срещу добива на шистов газ, които са и организатори на протестите в страната, не бяха съгласни с ограничаването на действието на мораториума до приемането на законовите промени и напуснаха заседанието по време на гласуването. Протестите ще продължат, заявиха обществениците.
Депутатите от комисията отхвърлиха предложението на "Коалиция за България" за приемане на закон, забраняващ добива на шистов газ, както и предложението на Волен Сидеров и група народни представители за налагане на мораториум върху добива на шистов газ в продължение на 20 години.
Народните представители гласуваха предложението на Яне Янев и група народни представители точка по точка като заместник председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов внасяше редакционни промени. Така депутатите приеха, че се забранява прилагането на технологията "хидравлично разбиване", "удар", "фракинг" и други такива технологии, които вкарват химикали под земята под налягане, по-голямо от 20 атмосфери. С приетите текстове се забрани добив на шистов газ, както и на газ от пясъци, а също и теренни проучвания за добив на газ и нефт, които отговарят на гореописаните методи. Всички подобни методи трябва да бъдат спрени, а нарушителите се санкционират с глоба от 100 млн. лв. и конфискуване на техниката и оборудването, решиха депутатите.
Дава се срок от три месеца на лицата, вече придобили разрешение за извършване на проучвания и добив по този метод, да представят за одобрение преработени работни проекти, невключващи забранените методи. Субектите, които не го направят в срок, ще загубят правата си без право на обезщетение, предвижда още приетият мораториум.
Валентин Николов каза, че лично е събрал в текста различни предложения на инициативния комитет от общественици. При гласуването на текста в пленарната зала ще се направят още предложения и корекции, добави той.