“Петър Москов е безупречен министър - не му мигна окото да разбута комфорта на впилите се в здравната система фармацевтични и прочее тарикати. Какво не му харесват? Човекът има идея как да се пресекат кражбите - да спре източването на касата и да въведе електронна здравна карта, и кураж да я наложи и отстоява.” Това заяви пред “24 часа” един от най-големите шефове в ГЕРБ дни преди в мнозинството да започнат да оформят оценки на министрите. Решение да се излезе с такива от страна на 4-те подкрепящи правителството формации бе взето на Съвета за развитите към МС в сряда.
Същата теза изказват и депутатите от парламентарната група на Бойко Борисов. Независимо че част от тях предпочитат здравният министър да беше от ГЕРБ, фактът, че това е един от любимците на премиера, ги кара да са предпазливи в критиките си към Москов.
За разлика от тях в Реформаторския блок само привидно са единни зад министъра си. Или както лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви - вече не партията, а премиерът му е гръб. Затова от формацията, чийто член продължава да е Москов, отказват да дадат оценка на доскорошния си зам.-председател. Всъщност в РБ никой вече не харесва искрено Москов и това вероятно ще проличи още на вота на недоверие. В ДСБ го смятат за “предател”. Същото важи и за Гражданския съвет. Депутатите от ДБГ на Меглена Кунева и на СДС също са с резерви към здравния министър, понеже не могат да преглътнат как той ги настъпваше, когато беше плътно до Радан Кънев.
Най-ласкав към Москов в блока се оказва лидерът на БНД Борислав Великов. “Идеите му са добри, единственият му минус е, че не ги съгласува предварително с нас и така не можем да сме му полезни с подкрепа в движение”, анализира той пред “24 часа”.
Докато половината РБ (13-имата от СДС и ДБГ) е плътно зад отговорника за икономиката в правителството Божидар Лукарски и му пише 6,00, другите 10 депутати казват, че той не е отличник. По негов адрес пък от ГЕРБ нямат забележки, но вметват, че от Лукарски не зависи много, след като от ведомството му бяха извадени енергетиката и обществените поръчки. На последния извод се противопоставя Великов, който вижда смисъл в работата на лидера на СДС в кабинета. Първо, защото помага много на изостаналите райони - осигурил 5 бонус точки при достъпа до евросредства на всеки кандидат да инвестира в Монтана, например. И второ, проправя излаз на родни фирми в чужбина.
Военният министър Николай Ненчев е с най-ниската оценка за момента - и в РБ, и в ГЕРБ имат вече сериозни реверви към него. И то не толкова заради конкретен управленски гаф, колкото поради изключителната му неспособност да комуникира правилно какво върши към аудиториите, външни на управлението. Шум в системата - в това упрекват депутатите от РБ и ГЕРБ военния министър.
Най-рязък към него е лидерът на НПСД Корман Исмаилов, който дори заплаши да изтегли зам.-министъра си Орхан Исмаилов и да снеме политическо доверие от партньора си в блока Ненчев.
Отличник №1 - и за ГЕРБ, и за РБ, е Томислав Дончев. Всички при Борисов и половината реформатори одобряват работата на Меглена Кунева. За Ивайло Калфин оценките са шарени. А за Румяна Бъчварова мнението е единно, макар че никой не би излязъл с името си - тя не е оправдала високите очаквания към нея.
Като виц, но реален разказа депутат от ГЕРБ думи на виден реформатор от Гражданския съвет, който, след като премиерът раздал ресорите в кабинета, възкликнал: “Борисов е блестящ като шахматист. Така подреди министрите, че тези от ГЕРБ да изпъкнат като по-добри от нашите.”
Оценката на управляващите за всеки министър ще излезе най-рано след месец и най-късно след три. С цялата условност и динамика “24 часа” изчисли, че за момента текущата срочна средна оценка на кабинета “Борисов” е “Отличен” (5,50) от ГЕРБ и “Много добър” (5,00) от РБ. Или общо двете парламентарни групи, на базата на чието коалицонно споразумение беше излъчено правителството, му дават 5,25 за първата година.
Много добър (5,25) - такъв е срочният успех на кабинета "Борисов 2"
- 12.02.2016 | 07:08
- 2198