Анализатори: ДПС подпечата дълъг мандат на ГЕРБ

share

ДПС даде на ГЕРБ важна предпоставка за дълъг мандат – невъзможност на по-малките партньори да го шантажират с предсрочни избори. Съхраняването на кабинета става функция на намеренията на ДПС. Това се посочва в месечния анализ на Института по социология „Иван Хаджийски”, информира БТВ.

„В голямата и бърза политическа размяна в последните седмици президентът беше бламиран и не е ясно дали получи нещо в обещание или утешение. Мая Манолова пък очевидно получи нещо. Но най-много получи ДПС”, отбелязват експертите.

Според тях, триъгълникът ГЕРБ-ДПС-РБ е променил геометрията си в полза на ДПС без партията на Бойко Борисов да губи водещата си роля. Това, става ясно от текста, е много добра изходна позиция за хората на Лютви Местан преди тежките преговори за президентските избори.

„ДПС не позволи на РБ да се утвърди като „западния“, „предпочитания“ партньор на ГЕРБ в управлението. И двете формации застават като еднакво „западни“, което съвсем сви терена на кампанията срещу ДПС като представители на местната олигархия и на връзките с Русия”, се посочва в анализа, публикуван под редакцията на проф. Петър-Емил Митев.

Според института „Иван Хаджийски”, и антикорупционното законодателство, и промените в закона за съдебната власт стават зависими от мнението на ДПС като пазител на „конституционния консенсус“. Експертите посочват, че ГЕРБ ясно са показали на ДСБ, че няма да им позволят да диктуват дневния ред на управлението.

Отбелязва се и че партията на Радан Кънев е срещнала съпротивата на ДБГ и СДС вътре в Реформаторския блок заради говоренето за „предоговаряне на управлението”.

Освен това през последния месец водещите реформи (на Христо Иванов в правосъдието, на Петър Москов в здравеопазването и на Ивайло Калфин в социалната сфера) са били раздвоени чрез противопоставянето им на други идеи – често от представители на ГЕРБ. Така премиерът Бойко Борисов е получил възможност да се представи като обединител и мотор на законодателните промени.

На фона на прегрупирането в управляващото мнозинство, БСП олевява в посока на национално-патриотичната ниша, отбелязват от института „Иван Хаджийски”. Номинацията на Михаил Мирчев за кмет на София е дадена като пример за това.

Според анализаторите, местните избори ще покажат дали този курс ще изолира БСП. АБВ, в същото време чака или пълна маргинализация на традиционната левица, или привличането й в орбитата на Георги Първанов при провал на местния вот и в навечерието на президентския.
Румен Петков: Партиите, готови за предсрочни избори, са ГЕРБ, АБВ и ДПСИзказването на Петков е във връзка с коментари на Радан Кънев, който намекна за предсрочни избори и предоговаряне на коалицията

„Атака” пък практически отсъства от политическия живот и пребивава в сянка, без да наложи нито една тема във водещите новини.

Авторите на анализа са на мнение, че глобалната нестабилност продължава и проблемни точки продължават да са Близкия Изток и Украйна. В същото време, от института „Иван Хаджийски” констатират и че се пропукват и централните за ЕС отношения Берлин-Париж заради опитите на Германия еднолично да налага воля.

„Възникна риск германостремителните тенденции да се обърнат в германобежни”, се отбелязва в текста, като се припомня, че тези проблеми са на фона на провал в политиката по отношение на бежанците.

В същото време, експертите отбелязват, че в българската външна политика се наблюдава раздвоение на прогерманска и проамериканска линии по отношение на санкциите срещу Русия – Бойко Борисов на няколко пъти се обяви за падането им, докато първият ни дипломат Даниел Митов нарича Москва „сериозна заплаха” за сигурносттта.

Водещи новини

Още новини