Председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Йордан Цонев се е прицелил в един от най-стратегическите постове в държавата - председател на Сметната палата. Политикът си е издействал и благословията на Ахмед Доган, с когото са дългогодишни приятели. Това обяви "Пик", цитирайки два независими източника.
Цонев си е подсигурил пътя към престижната длъжност с поправките в законодателството, които касаят пряко Сметната палата.
Текстовете са изготвени от Лидия Руменова, която е съветник на Сергей Станишев на "Позитано" 20.
Ако успее да се настани в председателското кресло на Сметната палата, Йордан Цонев ще си гарантира 6-годишен мандат с редица привилегии. Така ще си гарантира спокойно пребиваване на ръководна длъжност, вместо напрегнатата и изпъстрена със скандали работа в Народното събрание.
В случай, че се попречи на плановете му за него властта е предвидила резервен вариант, при който той може да бъде предложен за управител на Българската народна банка, която в момента се ръководи от Иван Искров.
За да не стават скандали на Искров е предложено посланическо място. В момента той обмисля дали да приеме офертата.
Промените отнасящи се до дейността на Сметната палата станаха причина за яростна критика от немската евродепутатка Ингеборг Гресле.
"Сегашната Сметна палата с нейните трима членове професионално е на добро ниво, независима е и има мандат до 2017. Сега да бъде преустройвана в политически деветчленен орган, да се зачеркне съответния професионален опит и по този начин да се извършат политически назначения, е сериозна загуба на доверие в тази важна организация", изтъква Ингеборг Гресле.
Според нея очевидно е, че целта е Сметната палата да бъде направена политически зависима "в страна, за която Европейската комисия отбеляза в последния си мониторингов доклад, че са нужни допълнителни усилия за напредък в борбата срещу корупцията и пълна независимост в борбата срещу организирана престъпност."
В писмо, изпратено до "Novini.bg" председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Йордан Цонев отрече тази информация и я определи като невярна.
"Аз съм народен представител, чувствам се компетентен за работата, която извършвам, като Председател на бюджетната комисия в 42-ото Народно събрание и единственото ми желание е да изпълня ангажиментите си към избирателите. Тези слухове са примитивен опит внесеният от мен и колегите ми нов закон за Сметната палата да бъде редуциран до лични амбиции. Доказателство за думите ми е чл. 5 от проектозакона в ал. 2, точка 2 – който казва: За председател и членове се избират лица, които: не са били членове на правителството, народни представители, ръководители на централен или местен орган през последните три години, предхождащи избора. Това е текст, който аз съм написал и подписал. Целта на законопроекта е да подобри работата на върховния одитен орган на страната чрез възстановяване колективния модел на функциониране, какъвто е бил през цялата история от създаването си през 1880 година", изтъква Йордан Цонев.