Президентът по закон има право да отправя предложения към Народното събрание за референдум. Не съм изненадана от такъв ход. Това каза Маргарита Попова – вицепрезидент на Република България, която присъства на научна сесия по проблеми на лидерството на тема: „Стефан Стамболов – български национален лидер”, която се провежда в БАН.
„Предложението за референдум представлява желание да се стимулира избирателната активност, оперира се на полето на Конституцията. Предложението цели да се опитаме, с диктат на публичната власт, да стимулираме активност. Имам доста размисли по този въпрос, би ми се искало да симулираме избирателна активност, чрез смислени програми, които привличат избирателите, които с ентусиазъм да тичат към урните”, каза още Маргарита Попова. За това нещо, избирателната уредба е от значение, но от огромно значение е и качеството на лидерството. Затова нашите политици да могат да симулират избирателна активност, без това да се превръща в задължение.
„Днешният ден е подходящ за размисли – със забрани и задължения ли ще поправяме демокрацията (това, разбира се, е възможен механизъм) или това може да стане по друг начин. Оттук насетне е важно да се подеме един дебат в правилните посоки – с дискутиране на много въпроси, аз няма предполагам решенията на комисиите в Народното събрание. Референдумът, особено относно изборите, изглежда много силен механизъм, но трябва да се дискутира и да има съгласие. Загрижена съм затова дали дебатът относно референдума ще се изкористи, чакаме да чуем Народното събрание”, допълни вицепрезидентът Маргарита Попова.