Към настоящия момент могат да се дефинират два основни генератора на заплахи с висок потенциал и значим риск за националната сигурност на Република България. Това се посочва в доклада на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев, представен на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност.
На първо място - това е комплексът от взаимосвързани и взаимозависими процеси, който може да се определи като криза в Близкия изток. Основните процеси са свързани с въоръжения конфликт в Сирия, преговорите по Близкоизточния мирен процес, иранската ядрена програма, както и политическата и икономическа стабилност на Ливан, Йордания и Египет.
На второ място като генератор на заплахи с висок потенциал, е комплексът от процеси в областта на обществените отношения, който може да се определи като обществено-политическа криза в България. Основните от тях са свързани с изострено противопоставяне и липса на ефективен политически диалог, усещане за дефицит на справедливост в част от българското общество, липса на политическо представителство за немалка част от българските избиратели, както и недостатъчно доверие в институциите, се казва в доклада на Йовчев.
Посочените два основни генератора на заплахи с висок потенциал и значим риск за националната сигурност на Република България, промениха средата за сигурност в страната, като на основа на анализите не може да се очаква бързо подобрение или изменение на негативните тенденции в обозримо бъдеще. В настоящия доклад не се разглеждат всички причини, довели до възникване и развитие на кризите, като вниманието е фокусирано върху основните характеристики и възможните вредни последици за обществото.
Важно е да се отбележи, че съвпадението на двете кризи по време води до силно мултиплициране на негативните последици от тях в много области, се казва в доклада на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев.
Съгласно българското законодателство и европейските норми, ние имаме право да охраняваме нашата държавна граница, която е и външна граница на ЕС, заяви Йовчев.
„Нелегалното преминаване на границата е престъпление по Наказателния кодекс. Не знаем кой в момента иска да пресече нелегално границата, дали този човек е бежанец, дали е икономически емигрант или потенциален терорист. От тази гледна точка, ще продължим да защитаваме и охраняваме нашата граница, по този начин”, посочи министър Йовчев. „България не е страна, която пряко граничи със зоната на конфликта, откъдето се движат бежанци. Всичко, което предприемаме, е изцяло съобразено с всички международни норми и законодателство”, добави той.
„Трябва да настояваме да има обща европейска политика, работим в тази посока”, заяви Цветлин Йовчев.
По думите му ще се търсят резерви във ведомствените бюджети на всички организации и министерства, които са ангажирани с решаването на проблемите с бежанците.
„Предвидени са необходимите средства, за да изпълним плана за бежанците. Ще продължим в тази посока, търсим различни източници на финансиране. Единият източник е централният бюджет. Ще се търсят резерви във ведомствените бюджети на всички организации и министерства, които са ангажирани с решаването на тези проблеми. Очакваме и разчитаме на помощ. Имаме много обнадеждаващи разговори”, посочи вицепремиерът.
„Надявам се, че ще има становище на Консултативния съвет, което ще отговори на проблемите към националната сигурност в момента и ще предложи и такива решения. Близкият Изток и политическата обстановка са основно двете теми, около които всички от съвета се обединяват, че трябва да търсим решения и консенсус”, добави Йовчев.
По думите му освен България, има и други държави, които също са в много тежко положение. „В тази посока вървим по няколко пътеки. На първо място ние вървим към изграждане и изработване на обща позиция с други държави, които срещат същите проблеми. Водени са вече такива разговори и ще работим в тази посока. На второ място, вече поставяме на няколко пъти въпроса за това, че е необходима обща европейска система за бежанците, която да дава възможност за гъвкаво управление на ресурсите и за възможност включително за релокация на базата на обективни критерии”, каза Цветлин Йовчев.
„Ще говорим за обща европейска система за интеграция на емигрантите, включително и на бежанците в ЕС, която ще даде възможност за общо управление, системен подход и равномерно разпределяне на натоварването”, заяви вицепремиерът.