Нужна е коренна промяна в сегашния закон за политическите партии, в частта му за държавните субсидии. Ние от "Атака" искахме тези промени да бъдат направени още в миналия парламент, но тогавашните управляващи си купуваха мнозинство с тези субсидии и не искаха да променят нищо.
Това каза Павел Шопов пред камерите на TV7. Ние от "Атака" заставаме твърдо зад идеята, че партиите, които не са влезли в парламента, не трябва да получават държавни субсидии. Телевизионната партия, която се опитва сега да защити Бойко Борисов не трябва да получава държавна субсидия. Ако те получат тези пари, ще ги налеят в телевизията си, обясни Шопов. Критерият трябва да бъде парламентарна или не е една партия. На ГЕРБ им се иска да продължат да си отглеждат политически съюзници чрез тези субсидии.
Антон Кутев от БСП беше на мнение, че държавните субсидии за партиите отиват в партийните структури по места. Въпросът е дали всички партии трябва да бъдат субсидирани или да ги оставим да се издържат самостоятелно, продължи той. Ако оставим партиите на самоиздръжка, те ще се обвържат с бизнеса. Трябва да се прецени, къде е точната граница на това държавата да дава пари на политически партии, заяви Кутев.
Йордан Цонев от ДПС заяви, че държавната субсидия е въведена през април месец 2005 година. тогава се проведе голяма обществена дискусия. Тогава обществото беше на мнение, че държавата трябва да издържа партиите, за да не се обвързват те със сенчестия бизнес. Смисълът на субсидирането е да се изчисти политическата система от връзки с тъмни организации, каза още Цонев. Ние от тройната коалиция допуснахме едно изкривяване през 2007 година и разрешихме парите да следват депутатите. Това е наша грешка и аз си го признавам. Тази грешка трябва да бъде поправена, категоричен беше той.