Българската армия ще получи нови автомати

Булфото (архив)
share

Почти чисто нови автомати ще получат войниците в Сухопътни войски. Вече е възложена поръчка за пълна модернизация на всички автомати. Платена е и първата част от парите за обновяване на калашниците. Това съобщи за в-к „24 часа“ командирът на Сухопътни войски генерал-майор Деян Дешков.

Модернизацията на автоматите ще бъде извършена от казанлъшкия военен завод „Арсенал“ и ще струва над 3 млн. лева без ДДС.

Новите калашници на армията ще бъдат с модерни телескопични приклади вместо досегашните дървени, ще бъдат променени и предпазителите, така че войниците да могат да боравят с тях по-интуитивно. Освен това всеки автомат ще е модернизиран така, че на него да могат да се закачат гранатомет, оптика, нощни и лазерни прицели, разказа ген. Дешков.

Преди да бъде възложена поръчката за „новите“ български калашници за войниците, Сухопътни войски са поръчали промяна само на 120 автомата. Те са били тествани и одобрени от всички родове войски, които влизат в състава на Сухопътните войски. Едва тогава била възложена голямата поръчка.

Единственото, което ще остане непроменено, е калибърът на автоматите, който остава старият съветски 7,62 мм. Армията обаче разполага с огромно количество боеприпаси именно от този калибър.

„Всички калашници трябва да са модернизирани до 2,5 години“, съобщи още ген. Дешков.

Военното обучение може да стане задължително

Така те ще пристигнат при Сухопътни войски почти едновременно с новите бронирани бойни машини „Страйкър“, които България поръча на САЩ този месец.

„Три са най-спешните проекти за модернизация на сухопътните войски“, каза ген. Дешков.

Модернизирането на автоматите „Калашников“ е част от личното оборудване на бойците.

Ако нямаме индивидуален пълен превързочен пакет, автомат, на който могат да се закачат оптични прибори и лазерни целеуказатели, ако няма комуникация с другите войници, ако няма достатъчно количество боеприпаси, боецът е просто една мишена. Всеки трябва да има и елементарни средства за оцеляване във всякакви атмосферни условия, да може да си стопли сам храната, без да търси кухнята на батальона, да е с подходящите дрехи. И това са основните неща за 2024 г., каза още ген. Дешков.

През следващата година Сухопътни войски са готови да започнат и сделките за покупка на нови 155-милиметрови гаубици по стандартите на НАТО, както и система за противовъздушна отбрана на ниво бригада. Проектът за гаубиците е по-напреднал и при отпускането на средства в бюджета военните могат да го започнат в рамките на 1-2 месеца. Целта е да бъде превъоръжен един артилерийски дивизион, а очакваната стойност на сделката ще е 400-600 млн. лв.

Пак за 2024 г. се предвижда и задвижване на проекта за купуване на нова система за ПВО. Той засега обаче бил по-изостанал от този за гаубиците, където оставало само да се изпрати искане за обвързващи оферти към подбраните изпълнители. И купуването на ПВО обаче можело да се случи в рамките на следващата календарна година.

Засега в следващите 10 години не се планира смяна на танковете и Сухопътни войски ще ползват Т-72. Тези танкове обаче в момента се модернизират - сменят всичките им сензори и електрониката, така че да са съвместими с новата техника, която се купува. Договорът за модернизация на Т-72 бе сключен още от третото правителство на Бойко Борисов. До момента с модернизираните танкове е въоръжен един батальон.

Водещи новини

Още новини