Ще ни затрие ли лакомията, щом преяждащите са в пъти повече от гладуващите? Световните статистики сочат, че гладуващите хора в съвременния свят са близо 900 милиона души, докато преяждащите, които страдат от наднормено тегло и затлъстяване са общо над 2 милиарда и 500 млн. Изглежда лакомията е в състояние да затрие човечеството много по-успешно и масово от глада.
Много повече болести възникват при хората с наднормено тегло, предупреждават от СЗО и други здравни институции. Паралелно с такива силно негативни тенденции, храната масово и навсякъде поскъпва, а нашата държава е показателен пример в това отношение.
Особено тревожно е, че глобалните здравни експерти алармират за това, че
едно от три деца на Стария континент вече страдат от наднормено тегло и затлъстяване.
Верни на амбицията си да оглавяваме всички негативни класации, у нас 61 % от децата между 7 и 9 години са с наднормено тегло или затлъстяване. Изглежда, че колкото и пъти и да поскъпват храните у нас, а те летят нагоре с бясна скорост, българите не се лишават от манджата.
Каквото не успеят да погълнат, насмогналите си на масрафите хвърлят на боклука – и тук, и навън.
Средностатистическият европеец изхвърля 131 килограма храни годишно по данни на Евростат, цитирани от сайта brat-bg.com.
"Малко над половината от хранителните продукти (70 килограма) се изхвърлят в кофите за смет от домакинствата. Останалата част от хранителните отпадъци се генерира от кафенетата, супермаркетите и производствените предприятия.
Най-много хранителни продукти изхвърлят в Белгия (262 килограма на човек), Дания (230) и Португалия (181).
В противоположния край на класацията са Словения (68), Хърватия (71) и Швеция (86).
В рейтинга не са отчетени данни за Чехия, Германия, Гърция, Испания, Кипър, Малта и Румъния.
Възможно е скоро
Европейският съюз да задължи законодателно страните - членки да намалят значително количеството на хранителните отпадъци до 2030 година.
Съгласно законопроекта, страните ще трябва да постигнат 30% намаление на отпадъците в магазините, ресторантите и домакинствата в сравнение с нивата от 2020 година."
Изглежда еврочиновниците силно са се загрижили за пестенето на храна, но няма как да ограничат хорската лакомия.
Мъдрите са казали, че е грях да се хвърля храна.
Преди време папа Франциск предупреди, че да се хвърля храна е все едно да се краде от масата на гладните и бедните…
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Novini.bg