Алтернативите на наука без опитни животни, ще представи международна конференция в София

Pixabay
share

На 20 и 21-и октомври в София ще се проведе първата по рода си Конференция за иновации в  образованието - наука без опитни животни, организирана от сдружение „КАЖИ“. Партньори  на събитието също са и двата единствени университета в България, в които се преподава  ветеринарна медицина - Тракийски университет и ЛТУ. 

По време на двудневната конференция лектори от България и чужбина ще представят добри  практики, научни достижения и иновации, които улесняват преподаването и усвояването на  практически знания, посредством алтернативни методи, които не използват животни. Мотото на конференцията е “Развитието на науката и образованието вървят заедно с  емпатията и състраданието.”  

Експериментите върху животни в сферата на образованието могат да бъдат спрени без това  да спира развитието на науката, точно това ще бъде показано нагледно от авторитетни  български и международни учени по време на събитието. Конференцията е насочена към учени, преподаватели и студенти. Целта на конференцията е  да популяризира сред образователните институции и научните общности в България  алтернативни методи, които успешно заместват опитните животни в образованието, техните  специфики – приложно поле, надеждност и признаване от големи европейски университети.

Общо единадесет лектори ще представят актуалните алтернативи на опитите с животни.  Конференцията ще открие д-р Диляна Филипова, която ще разкаже за необходимостта от и  предимствата на методите без животни (NAMs) в медицината, науката и образованието.  

В Швейцария противниците на опитите върху животни губят референдума

Темата „Хуманни иновации и алтернативи на експериментите с животни в образованието“ ще  бъде представена от Ник Джукс, координатор на InterNICHE и основен лектор на  конференцията.  

Останалите лектори ще се спрат на теми като „3D технологиите като напредничави  инструменти в образованието по ветеринарната медицина в Босна и Херцеговина“;  „Приложение на животински симулатори (макети) в обучението по ветеринарна медицина“ и  др. 

Всеки регистриран участник в конференцията ще има възможност да представи оригинални  научни изследвания, мета-анализи, методи и стратегии в областта на образованието по природни и медицински науки и други видове трудове, свързани с темата на конференцията  чрез постер, който ще бъде част от постерната сесия на конференцията.

Водещи новини

Още новини