Какво ни чака на прага на зимата в сферата на икономиката, бизнеса, заетостта? Какво се случва при стагфлация и по какви белези да я разпознаем? Коментар за novini.bg на независимия финансов експерт Румен Гълъбинов.
В момента има рискове икономиката на България да влезе в състояние на стагфлация /б.р. термин от макроикономиката, с който се означава състояние на икономиката, характеризиращо се със застой (нисък темп на икономически ръст), ръст на инфлацията и увеличаване на безработицата/.
При стагфлацията спадат спестяванията и пада покупателната способност.
Расте обедняването и неравенството. Икономиката връща по-малко добавена стойност и генерира по-ниски доходи. Високите цени от своя страна удрят спестяванията и хората обедняват още повече.
Намалените спестявания карат банките да вдигат лихвите и стесняват възможностите за кредитиране на бизнеса. Поне още 6 месеца щe ce уceщa повишението нa цeнитe и увeличeниeтo нa инфлaциятa.
Ceгa ca ни нeoбхoдими крaткocрoчни рeшeния. Тепърва ще им идват на хората по-големите сметки. Ситуацията на пазара на труда отново се влошава.
Ще има спад на заетостта и увеличение на безработицата .
Много хора се охарчиха за лечение, а и поради загубата на работа и клиенти. Лошото е, че спестяванията на доста хора си отидоха последните 2 години. Депозитите на дребните спестители в банките се топят, но вече и сметките и на по-заможните клиенти намаляват. Кризата принуждава хората, които са загубили или са намалили своите доходи, да си теглят от спестяванията.
Притеснително е, че и емигрантските пари са на исторически минимум, а в други години те спасяваха положението.
Накратко, възстановяването ни се забави и има още много работа, която трябва да се свърши за малко време.
Задачата е да се забави темпа на поскъпване на живота, което зависи до голяма степен от управлението на държавата. Трябват ефективни и бързи решения на кризата с пандемията.
Приоритетно е добре да има и адекватни мерки за справяне с последствията от енергийните цени. Необходимо е да се предвидят достатъчно средства за компенсиране на доходите заради инфлацията, за реформи във важни сфери като здравеопазването и образованието, както и пари за анти-Covid мерки.