Вечерен час за децата и учениците до 18 години, още по-малко междуселищни автобуси и забрана на частните тържества, препоръча Общинският оперативен щаб в Ловеч.
Новите мерки бяха обсъдени на заседание на 23 март 2020 г. сутринта, а кметът Корнелия Маринова ги оформи като заповеди. Изискванията допълват приетите по-рано „Мерки и препоръки във връзка с предотвратяването и ограничаването на разпространението на коронавирус в Община Ловеч“. Новите мерки влизат в сила от 24 март, вторник. Допълненията включват въвеждане на вечерен час от 19.00 часа до 6.00 сутринта за малолетни и непълнолетни граждани до 18 години. В посочения времеви пояс тези лица нямат право да бъдат извън дома, на обществени места, освен ако не са с придружител.
Освен това се прави поредна корекция на автобусните пътнически линии. Временно се спира сутрешния автобус по направлението Ловеч – София, като остава този в 13.00 часа, който се връща вечерта. Спират се и междуселищни автобуси до 21 селища в Община Ловеч. По-точно преустановява се обслужването на автобусните линии до: Абланица; Александрово; Брестово; Българене; Горан; Владиня; Дренов; Къкрина; Пресяка; Гостиня; Радювене; Скобелево; Славяни; Смочан; Тепава; Деветаки; Умаревци; Йоглав; Дойренци; Хлевене и Слатина.
Ще пътуват обаче автобусите по линията Ловеч – Баховица – Лисец (заради работниците), както и по линията Ловеч – Сливек - Горно Павликене - Малиново – Стефаново (поради отдалеченост и липса на магазини). Остават в сила автобусите за Плевен и Троян, а Тетевен, Луковит и Летница се обслужват от други общини. Шест други села в общината също са с автобуси от чужди линии. Градските автобусни линии продължават да работят с изменените по-рано разписания, тоест сутрин и следобед.
„Имам информация, че гражданите си организират излети в почивните дни, като на определени места край Ловеч се струпват до 100 души. Това не е най-подходящото време, не и в този момент, когато всички се борим с пандемията, затова ще разчитаме на контрола на патрулките и нашите дежурни двойки“, каза кметът Корнелия Маринова. За целта се забраняват частните тържества на открито и закрито. Заповедите са с временно действие до отпадане на необходимостта. Щабът приканва настойчиво гражданите да спазват разпоредбите на компетентните държавни, общински и здравни органи.
Междуврменно Община Ловеч е изработила Координационен механизъм за контрол на карантинирани лица, това стана ясно след проведеното на 15.03.2020 г. заседание на Общинския оперативен щаб. Участници в процеса са Община Ловеч (чрез дежурни, кметове и кметски наместници), МВР, РЗИ, РЗОК и общопрактикуващ лекар (ОПЛ).
1. Постъпва сигнал на дежурен телефон на общината (записват се данни за име, презиме, фамилия, от къде е пристигнало лицето, къде пребивава).
2. Сигналът се предава на РЗИ.
3. РЗИ проверява в РЗОК има ли ОПЛ или не.
4. Ако има ОПЛ, РЗИ се свързва с ОПЛ да карантинира лицето. ОПЛ наблюдава лицето 14 дни.
5. Ако няма ОПЛ - РЗИ карантинира лицето и го наблюдава 14 дни;
6. Справка за карантинирани лица се изпраща ежедневно до кметовете и кметските наместници на населени места.
7. Ако постъпи сигнал при кмет или кметски наместник или на дежурен телефон на общината за нарушаване на карантината, същият сигнализира определено лице в Община Ловеч, а тя информира РЗИ и МВР.
Настоящият механизъм изисква служители от всички посочени институции да са на разположение на телефон ежедневно.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?