Вицепрезидентът откри изложбата „Швейцарска следа в българската история“

Президенство
share

Изложбата „Швейцарска следа в българската история“ откри вицепрезидентът Илияна Йотова в Националния военноисторически музей. Експозицията представя изработени в кантона Гларус швейцарски текстилни продукти с български исторически сюжети, предимно от Руско-турската война.

Образите са копирани от страниците на вестници и щамповани върху текстил. Изложбата е посветена на 142 години от Освобождението на България и се провежда под патронажа на вицепрезидента.

 

Илияна Йотова ще открие изложбата "Швейцарска следа в българската история"

 

„Тези произведения показват силния отзвук в цяла Европа от национално-освободителните борби на българския народ, потушаването на Априлското въстание, Руско-турската освободителна война. Неслучайно много велики умове започват да говорят за един народ – българския, който пет века е задушаван под турско робство и се бори за свободата си“, посочи в приветствието си Илияна Йотова.

Вицепрезидентът заяви, че на 3 март 1878 г. географски и политически на картата на Европа се ражда Третата българска държава, макар че мечтите на героите твърде скоро са попарени от тежкия и несправедлив Берлински конгрес. „След Руско-турската война България започва своето ново и модерно развитие. Днес страната ни е достоен и равноправен член на европейското семейство. Води балансирана политика с голямо внимание към Западните Балкани, защото мирът и стабилността в тази част на Европа гарантират стабилността на целия континент“, заяви вицепрезидентът Йотова.

Илияна Йотова изтъкна отличните двустранни контакти между Република България и Конфедерация Швейцария и изрази надежда в продължаването на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Вицепрезидентът благодари на Меглена Плугчиева, бивш посланик на България в Швейцария и настоящ в Черна гора, за дългите и упорити усилия изложбата да бъде осъществена.

„На платната са запечатани образи, към които често трябва да обръщаме поглед, да препрочитаме поуките от историята“, заяви Илияна Йотова и изрази увереност, че изложбата ще предизвика интереса както на българската публика, така и на чуждестранните гости.

Изложбата може да бъде разгледана в Националния военноисторически музей до 22 март, а от 2 април до 29 април – във Военноморския музей във Варна, филиал на НВИМ.

Водещи новини

Още новини