Получихме заплахи за убийство и рекет от страна на Васил Божков. Животът на цялото ни семейство се промени. Бях чувал през годините, че Васил Божков не плаща такси, но не се бях интересувал в детайли. Не съм задълбавал защо и как точно го прави. Започнах да се интересувам от темата, след като ни заплаши и обяви, че ще ни заключи в прокуратурата. Законите за хазарта в България са изключително добри. 15% данък върху хазарта няма никъде по света, има го само в България. Това е много хубаво, ако си плащаш обаче.
Това заяви в предаването "Неделя 150" по БНР бизнесменът и собственик на Efbet Цветомир Найденов, който коментира темата за заплахите от страна на Васил Божков към него и брат му Боян Найденов, както и неплащането на такси и данъци от страна на фирми на Божков, които са ощетили държавния бюджет със стотици милиони левове (по първоначални данни става въпрос за над 210 млн. лв., но сумата със сигурност ще расте - бел. ред.), както показа проверката преди дни на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). "Не виждам кой ще застане срещу Васил Божков и ще му каже - Ти не си платил над 400 млн. Държавните служители няма как да го направят, защото те са на заплата от 2-3 хиляди лева. Това за неплащането не го знаем само ние, знаят го всички в Комисията по хазарта. В Закона за хазарта ясно се се казва, че за игрите кено, бинго, традиционна лотария, моментна лотария, каквато е Националната лотария, се дължи държавна такса в размер на 15% върху оборота, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисионни, се дължат 20% върху таксите и комисионните. Тези хазартни игри са турнири по белот, табла, шах - там се събират такси и комисионни. Много точно и ясно е написано, че Националната лотария дължи 15% такса", категоричен бе Найденов.
"Нямам идея какви са санкциите и може ли да държавата да си върне тези пари, защото не съм юрист. Знам едно, че Законът за хазарта е добре написан и проблемът на българския хазарт се нарича Васил Божков. Тази Комисия по хазарта, Валери Симеонов много правилно отбеляза, тя е купена и то от 20 години. Аз съм в хазарта от 30 години и не съм виждал друго такова чудо. Ако Васил Божков си плаща реалния данък, едната му фирма, Евробет, ще фалира. На мен ми е смешно, че Божков сега търси феновете на "Левски". Той не се беше появявал на "Герена" от една година. "Левски" го е имало 100 години преди Националната лотария. Доколкото познавам Васил Божков, той се мисли за най-силния човек в държавата. Силно се надявам държавата да надделее. Проблемът с неплащането на данъци на Васил Божков е най-малкият му проблем. Вярвам на всички държавни органи. Като гледам как се работи, мисля, че в държавата има добри професионалисти. Не съжалявам ни най-малко за това, че казвам истината. Аз не водя войни. Казвам всичко, което знам. 30 години съм в хазарта и знам кой кого е натискал, кой за какво е лобирал", разкри Цветомир Найденов.
"Ние сме международна компания. Оперираме в Италия, Испания, Румъния, Сърбия. Пред вадене на лиценз сме за Англия и САЩ. Считам се за професионалист и мога да си върша навсякъде работата, като си плащам данъците и спазвам закона. Нас ни проверяват постоянно. Само за 2018 година имаме 49 проверки само от Комисията по хазарта. Вратички в закона. Просто има една Комисия по хазарта, върху която се влияе. Едно такова явление, като Васил Божков, трудно може да бъде спряно. Там един чиновник с 3 500 лева заплата е нормално да има корупционен натиск. Контролът трябва да бъде по-добър. Този проблем трябва да се спре, защото всеки месец се генерират нови проблеми. Сега, ако са 500 млн. лева укрити, след няколко години ще са 5 млрд. Убеден съм, че този проблем ще бъде решен. Той е толкова груб, че няма как да държавата да не го реши", завърши Цветомир Найденов.
По телефона в предаването се включи и депутатът от НФСБ Христиан Митев, който е един от вносителите на промените в Закона за хазарта. "Проверката на АДФИ доказа, че твърденията на г-н Найденов са верни. Оказа се, че имаме едно незаконосъобразно поведение от страна на Комисията по хазарта. Един от операторите на хазартни игри се е възползвал да плаща по-малка такса, като това е ставало с ясното съзнание на членовете от Комисията по хазарта. Нашият законопроект не е подготвен с Министерството на финансите или друг държавен отговор. Той е подготвен от г-н Валери Симеонов и експерти. Той изчакваше удобен момент, за да го внесе. В него се ограничават и местата, в които ще се продават лотарийни талони, което получи зелена светлина и от Европейската комисия. Държавата е ощетена със стотици милиони левове и е нормално премиерът Бойко Борисов да подкрепи една такава законадателна инициатива. На този етап не предвиждаме никаква забрана на хазарта. За нас това просто трябва да става регламентирано. Надявам се законопроектът ни да получи подкрепа и в пленарна зала", добави Митев.
NOVINI.BG припомня, на 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда.
През 2014 г. "Националната лотария" не плати нито един лев данък, в резултат на "забравен текст" в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, "Националната лотария" не плаща дължимия по закон данък - 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз.
Държавната комисия по хазарта (ДКХ) ръководена от Александър Георгиев се държи повече от странно, пазейки пълно мълчание по темата. Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в "Национална Лотария" както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. - такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). В статия публикувана преди една година, предвидихме какво ще се случи с лиценза на Betfair и то се случи както го бяхме описали - припомнете си ТУК! Тази порочна практика трябва да бъде един път завинаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.
Александър Георгиев, председател на Държавната комисия по хазарта (ДКХ)
Темата коментира и премиерът Бойко Борисов. Той изрази недоволство с връзките, които се правят с ФК "Левски" и напомни, че е болен левскар. "Бизнесът трябва да бъде непроверяван и да не плаща данъци ли?", попита премиерът. Това е официален доклад (на АДФИ) и касае разлика в неплащане на такси за стотици милиони. Ако е вярно това, повтарям, значи не са платени стотици милиони такси от различни дружества. Никой на никого не взима фирмата. Тази дейност е лицензионна. И ако някой не си е платил таксите, ще му се отнеме лиценза. Така че ако този доклад е верен, ще имат проблем много хора. Ако не е верен, няма да има от какво да се безпокоят. Дали е виновна комисията и дали хора ще бъдат осъдени - ще видим. В момента всички работят на пълни обороти - коментира Бойко Борисов.
От Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) също изнесоха първи данни от проверката в Държавната комисия по хазарта (ДКХ). Финансовата инспекция се извършва по разпореждане на министъра на финансите от 12 декември 2019 г. и със заповед на директора на АДФИ Георги Начев от 16 декември 2019 г.
На брифинга Начев съобщи, че две от фирмите на Васил Божков са ощетили държавата с много над 210 млн. лев, като се очаква сумата да нарасне. От член 30 алинея 3 на Закона за Хазарта е видно, че държавната такса за моментната лотария, а и за всички игри, следва да бъде 15% от направените залози за всяка игра. От представените регистри, справки и декларации е установено, че единственият оператор, който заплаща държавна такса от 15% е Българският спортен тотализатор, останалите лицензирани оператори, за същата хазартна игра, заплащат държавна такса в размер на 20% от събраните такси от комисиионни за участие, съгласно утвърдените от ДКХ правила. Установено е, че за една и съща хазартна игра се заплащат формирани по различен начин държавни такси, стана ясно още на пресконференцията.
Съпоставката на числата сочи, че ако останалите организатори на хазартни игри са плащали по начина, по който е плащало Държавното предприятие "Български спортен тотализатор", сумата е щяла да бъде с около 210 милиона лева повече, като това е сумата за периода 2014 г. до 2019 г. С цел установяване на приходите на държавата от хазартните игри за проверявания период финансовите инспектори са поискали от ДКХ справки по месеци на броя и стойността на направените залози за всяка игра, но все още чакат цифрите. При условие, че базата, на която са били определяни годишните такси, е била същата, по която са определяни спрямо държавното предприятие, сумата е повече от 210 милиона, разкри Начев и добави, че очакванията му са след приключване на финансовата инспекция тази сума да бъде доста променена и да нарасне. След приключването на финансовата инспекция резултатите ще бъдат публикувани официално, като се очаква това да стане в рамките на един месец.
Интервюто с Цветомир Найденов може да видите във вграденото по-долу видео, след 1:11:50 минута.