Последните проведени данни относно миграцията показват, че всеки четвърти българин обмисля вариант за емиграция. Сред основните мотиви са заплатата, като това е водещ мотив при приблизително 95% от анкетираните. Тези, които имат завършено средно образование, искат заплата между 1000 и 2000 лева, за да останат тук. Докато тези с висше образование настояват за възнаграждения между 2000 и 3000 лева.
Това обясни в студиото на БНТ бившият вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин.
,,Нагласите за емиграция обхващат всички възрастови групи, вече не само младите. На практика всяко трето българско дете се ражда в чужбина'', посочи още той.
,,Вносът на чужда работна ръка няма да ни реши проблемите. Освен това надали някой ще дойде в България, ако е тръгнал да работи в чужбина. По-вероятно е да избере Западна Европа'', заяви Калфин и допълни, че около 80% от анкетираните не желаят чужда работна ръка.
По думите му течът на кадри има и положителна страна.
,,Трансферите, които правят българите зад граница, са повече от преките чужди инвестиции в България. А и трябва да отбележим, че половината от тях се завръщат у нас със собствени спестявания, с умения – говорим за хора, които искат да започнат собствен бизнес'', добави Калфин.
,,Разбира се, освен заплатите, трябва да се промени и социална система, здравна система, наложително е и намаляване на административните проблеми'', подчерта бившият социален министър.
,,В момента ЕС минава през много труден етап. Самото му съществуване е поставено под въпрос. Факт е, че ние сме страната, която най-много има нужда от ЕС'', завърши Ивайло Калфин.