Положението с безработицата у нас става все по - критично

share

Хората, които не могат да си намерят работа повече от година, стават все повече.

Обезкуражените, че някой ще ги наеме също се увеличават. Работещите също продължават да намаляват. Най-голям е спадът при самонаетите, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ)  за второто тримесечие на 2011 г.

През периода април-юни безработните са били 369.8 хил. или с 27.6 хил. повече спрямо същите месеци на 2010 г. Безработицата е стигнала 11.2% от икономически активното население. Показателят нарежда България сред страните в Европа, в които пазарът на труда се влошава с най-бързо темпо. Близо 210 хил. души стоят без работа повече от година, въпреки че са заявили, че активно търсят такава. Броят им се увеличава дори и спрямо първото тримесечие на тази година, въпреки пролетното оживление на пазара на труда заради набирането на работници за летния сезон.

Заетите над 15 години са намалели до 2.934 млн., което е с 4.5% по-малко спрямо година по-рано. В тази категория влизат наети, работодатели и самонаети, които през периода април-юни 2011 г. са работили дори един час срещу заплащане. Тук попадат и хората, които са били в болнични, майчинство, ползвали са годишния си отпуск или са стачкували.

Данните на НСИ показват, че всички категории заети са намалели, но най-голям е сривът при самонаетите. Техният брой се е стопил до 220.8 хил., което е с 11.7% по-малко спрямо второто тримесечие на 2010 г. По-малко са и наетите, работодателите и неплатените семейни работници.

Работните места са намалели повече в частния сектор отколкото в обществения. Най-засегнати от съкращенията са били хората с основно или по-ниско образование. Служителите, завършили университета намалели само с 0.5%.

Водещи новини

Още новини