Нигяр Джафер: Проблеми с бежанците има, но не и криза

share

Нигяр Джафер, заместник – председател на ПГ на ДПС и председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, даде интервю в ефира на „Радио К2”, като заяви позициите си по горещите теми в здравеопазването и обществото. 

Депутатката заяви, че състоянието на българското здравеопазване не е такова, каквото им се иска на хората, нито на лекари, нито на пациенти. Проблемите са били заложени още с приемането на бюджет 2013, за болниците през последните месеци на годината не е било предвидено нищо и е безспорен успех, че надзорния съвет на НЗОК и приходните агенции са направили така, че да дадат гаранции за заплащане на 80 % от дейността на болниците. Те трябва да си получат заплащането за свършената работа, за това се търсят всички възможности. Заложеният дефицит е бил много голям и то в двете основни направления – болнична помощ и онколекарства. Нигяр Джафер продължи, че 80 % ще бъде заплащането за последния месец, вече е било заявено, че болниците ще си получат всички пари, но се иска един толеранс, например парите за ноември да бъдет изплатени през януари. Държавата няма какво повече да направи в случая, защото оперативният резерв от 269 милиона вече е бил преразпределен, и то предимно за болници, след това е трябвало отново да се търсят пари.

Нигяр Джафер допълни, че бюджет 2014 ще бъде възможния бюджет, в него има повече средства за здравеопазване от заложените тази година. Те вероятно отново няма да стигнат. Трябва обаче да се каже, че има огромни диспропорции, които трябва да се преодолеят. Факт е, че през последните 2 – 3 години са фалирали 18 общински болници, появили са се 35 нови болници, основно частни, и то в най – скъпите направления. Трябва да се вземат мерки за повишаване на контрола и запълване на пробойните. Много повече неща могат да се лекуват и да се поемат като ангажимент от извънболничната помощ, така е по света. При намаляващото население на България увеличеният процент на хората, постъпили в болница, може да означава две неща – или лош контрол, или надписване. Трябва да има санкции за тези, които погазват правилата. Нигяр Джафер продължи, че това, което убягва на здравната ни система е профилактиката, защото късната диагноза води до много лоши показатели. Това натоварва и публичните фондове и ресурси. Има какво да се направи и по отношение на онкоболестите.

Нигяр Джафер коментира и протестите на студентите. Тя заяви, че младите хора имат право да протестират. Притеснително е обаче, когато политически сили се идентифицират с протеста и с тези малки групи от млади хора, които са окупирали едни зали, в които трябва да се учи. Прави са и тези, които не искат да участват в протестите, затова е редно да се намери някаква друга форма на протест. Засега няма желание за диалог от страна на студентите. Иначе тяхната енергия трябва да се използва за решаване на важни въпроси. Нигяр Джафер продължи, че е ясно кой стои зад протестите, има нови политически субекти, които са насочили енергията си в тази посока.

Нигяр Джафер даде мнение и за последните социологически изследвания. Тя заяви, че в момента БСП води с няколко процента пред ГЕРБ и това много изнервя ГЕРБ, това си личи в цялото им поведение. Истеризирането на обстановката и искането за нови избори вероятно ще препотвърди сегашната ситуация, възможно е обаче и да има нови играчи. Дори обаче и Реформаторският блок да успее да вкара свои депутати, това едва ли ще промени нещо. Тя продължи, че да искаш нови избори, само защото не си в сегашния парламент, е изключително недалновидно и глупаво. Нигяр Джафер заяви, че теоритична коалиция между БСП и ГЕРБ по принцип е възможна. Към този момент обаче този вариант изглежда практически нереализируем. Прекалено непреодолими са пречките, а и обидните реплики, разменени между предтавители на ръководствата на двете партии.

Нигяр Джафер коментира и бежанския въпрос. Тя каза, че в парламентарните комисии са били направени доста изслушвания и се е стигнало до извода, че проблеми има, но криза не. Трябва обаче да се каже, че в предходни години са били изхарчени 30 милиона и те е трябвало да отидат за това, условията, където са настанени бежанците, да изглеждат прилично. Това не е факт, страната ни не е била готова да посрещне тези хора. Опасност от епидемии в момента обаче няма. Заболяваемостта сред бежанците не е по – висока, отколкото сред българското населеление. Проблем е обаче, че в Сирия има зачатъци на взрив от полиомиелит, в Министерството на здравеопазването обаче наблюдават този процес. На въпроса има ли опасност от ислямизация на части от страната ни, Нигяр Джафер отговори, че това е мнение на крайно националистически настроени хора, включително депутати. Не трябва да забравяме, че в Сирия има и последователи на християнството. От друга страна в бежанските пунктове се прави достатъчно добро прецизиране, за да се разделят хората, за което поведение има и най – малко съмнение, че са носители на такива тенденции. Депутатът от ДПС призова да имаме повече доверие в институциите.

Нигяр Джафер даде мнение и по темата за мораториума за купуване на земя от чужденци. Тя заяви, че се предвижда внасяне на искане в Коституционния съд за отмяна на това решение. Тя продължи, че въобще не е трябвало да се стига до това гласуване. Има чисто юридически ред, който трябва да се спазва. Според депутата от ДПС в момента сетивата на обществото са доста изострени и то следи това движение между Народното събрание и Конституционния съд, но той точно така е бил и замислен. „В предходните години имаше много повече сезирания на Конституционния съд, но обществото много не се интересуваше от тази тема, защото и медиите не бяха толкова активни”, завърши Нигяр Джафер разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”.

Водещи новини

Още новини