Забраняват оцветителите в сладкарските изделия

share

Козунакът с наситено жълт цвят, който грее като слънце, а на етикета няма споменати за подобни добавки, вероятно е произведен с оцветители, предупреждават от Българската агенция по безопасност на храните. Когато фирмата производител е използвала бои за храна, на етикета задължително трябва да пише оцветител (Е номер или наименованието му). За тези добавки са характерни номерата от E100 до E181, те могат да бъдат естествени или синтетични, могат да бъдат извлечени от растения, билки или насекоми, информира в. Монитор.

Влагането им е разрешено от европейското законодателство, а у нас изискванията са посочени в специална наредба, за чието спазване следят инспекторите от хранителната агенция. Този Великден може да бъде последният, в който козунаците се приготвят с добавени боички, защото от юли има вероятност да се направят изменения в общата нормативна база, които да забранят използването им. Цветът на агнешкото месо също е от голямо значение. Пресните мръвки имат червено-розов цвят, а мазнината им е с бял до жълт цвят. Трупното агнешко месо трябва да има здравна маркировка, която е с овална форма и да показва името на страната, в която е заклано животното, ветеринарно регистрационния номер на предприятието и буквите ЕО. Здравната маркировка трябва да е поставена на външната повърхност на трупа по такъв начин, че и след разфасоването на половини или четвъртини, всяко парче да има здравна маркировка. От голямо значение е също така как се съхранява месото в магазина. Всички охладени храни от животински произход - месни заготовки, малотрайни колбаси, трайни варено-пушени колбаси, както и прясното охладено месо трябва да бъдат в хладилник при температура от 0 до 4 градуса.

От съществено значение е също така да не са престояли там след указания срок. Замразените храни се съхраняват във фризер при температура не по-висока от минус 18°С. При покупка на яйца вниманието ни трябва да е насочено към маркировката им. За консумация се предлагат само яйца клас А, останалите за използване в хранителната индустрия. Всяко яйце трябва да  има печат върху черупката. Кодът се състои от 6 цифри и две букви. Те посочват начина на отглеждане на кокошките, страна на произход, кода на областта на територията на областта, на която се намира центърът на опаковане, и трицифрен пореден номер на производителя. Макар при покупките на плодове и зеленчуци по-рядко да се вторачваме в етикетите, търговците са длъжни да предоставят информация за име, страна на произход и производител или опаковчик на продукта, както и клас, сорт и търговски вид на видно място в четлив вид в близост до всеки продукт.

Водещи новини

Още новини