До 2 години страните-членки на ЕС трябва да хармонизират законодателството си с изискването на новата директива, която въвежда Европейска заповед за защита на жертвите на насилие, каза днес във Варна Антония Първанова, евродепутат от групата АЛДЕ, цитирана от БТА.
Първанова обяви, че това са стъпки в защита правата на жените. Статистиката показва, че всяка пета представителка на слабия пол е жертва на насилие, а всяка десета - на сексуален тормоз, допълни тя.
Евродепутатът уточни, че участва в екип, който пише нов законопроект за борба с насилието над жени. В бъдеще за нарушение на човешките права ще се смята и проституцията. В тази връзка през следващите години също ще настъпят промени в общоевропейското и в националните законодателства.
Тя съобщи още, че заедно със свои колеги е внесла два сигнала в ЕК за положението на арестуваните в Испания български моряци. По случая са зададени серия въпроси и към Главната прокуратура на Кралството. Според Първанова институциите трябва да отговорят защо са нарушени много от правата на българските моряци и да се предприемат стъпки за отстраняване на проблемите.
За положението в страната евродепутатът коментира, че тя не изглежда по-зле от други европейски държави, но се отличава с липсата на визия за развитие и лидерство. У нас липсва каквато и да е дискусия за малкия и среден бизнес и как да се даде тласък за разкриването на нови работни места. За протестите срещу цените на тока Първанова посочи, че може би това е българската демократична пролет. Тя изрази задоволство, че протестите се организират от млади хора чрез социалните мрежи, което показва, че хората вече разбират, че са свободни и гласовете им имат значение.
България избърза като свърза "Хизбулла" с атентата в Бургас, каза още евродепутатът. Поведението и говоренето на властите в страната са намалили шансовете извършителите да бъдат намерени и предадени на съд. Отзвукът като цяло е, че България е разграден двор и не е осигурена националната сигурност, посочи Първанова.
В политически план тя коментира, че е време партиите в центъра да се обединят и да поемат управлението на страната, защото могат да предложат алтернатива за развитие. НДСВ води разговори с Лидер, Нова алтернатива, НИЕ и Земеделския народен съюз. За ДПС евродепутатът посочи, че с тази партия не се водят разговори за коалиране, а за възможни политики как страната да излезе от кризата.