Трябва ясно да бъде казано, че едно лице на висша публична длъжност не може да получава подаръци от някакви хора - дали е по личен повод, дали за нещо друго, това са съпътстващи обстоятелства, да не говорим за най-висшата професионална длъжност в МВР, не може да получава скъпи подаръци, ако иска да ги получава подаръци от бизнесмени, той не трябва да е на тази длъжност. Няма как да не останат съмненията. Това коментира Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд пред Дарик.
Повод на думите му са изтеклите преди дни снимки, показващи главния секретар на МВР Живко Коцев и обвиняемия заедно с шефката на митниците Стефан Димитров, в обща компания.
На две от снимките се вижда как Коцев е с бившия министър на туризма от ГЕРБ Николина Ангелкова в кола на летището, като показва скъп часовник на китката си. По-късно премиерът в оставка Николай Денков обяви, че Коцев му е доверил, че е получил часовника като „подарък от приятели във връзка с личен празник“.
Янкулов обърна внимание, че в последните дни Коцев отсъства от публичното пространство, като някой друг говори от негово име – и Денков, и ген. Атанас Атанасов от ПП-ДБ, който коментира, че и.ф. главният прокурор, шефът на КПКОНПИ и градският прокурор са се срещали с Коцев и са го притискали да подаде оставка.
Самият Коцев миналата седмица първо подаде оставка, после я оттегли като заяви, че е бил натискан да се оттегли от поста в МВР. Това пък беше използвано от служебния премиер Димитър Главчев като основание да не отстранява от поста вътрешния министър Калин Стоянов в служебния си кабинет, който ПП-ДБ припозна като човек на ГЕРБ.
„Главният секретар публично мълчи. Други хора се обясняват за него. Това не е сериозно - липсата му в публичното пространство и отсъствието на адекватно обяснение какво се случва покрай тези вещи, които явно е получавал“, заяви Янкулов.
Той определи като несериозно и оправданието, че Коцев мълчи, защото така е бил посъветван от ПР-ите на МВР.
Според Янкулов изтичането на снимките е „контролирано изпускане на информация от ръководството на институцията“.
„Целта е тази информация, която е събрана в рамките на наказателното производство (б.р. - срещу шефката на Митниците), да бъде използвана с цел публично дискредитиране, а не с цел доказване на престъпление. Държавните органи не могат да действат като журналисти“, заяви експертът.
Той коментира и, че ако наистина е имало среща между и.ф. главния прокурор, градският прокурор на София и шефа на КПКОНПИ, вероятно наистина Коцев е бил посъветван да се оттегли от поста на главен секретар.