Парламентът прие на първо четене 3 проекта за промени в Закона за МВР

Булфото (архив)
share

Народното събрание прокара на първо четене три законопроекта за промени в закона за министерството на вътрешните работи. Измененията включват по-високи заплати за служителите на МВР, назначаването на ръководните длъжности в МВР да става след конкурс и да се създаде Главна дирекция "Разследване". 

Два от законопроектите са на “Възраждане”, а 1 - на БСП. Промените, внесени от двете политически сили, се препокриват на 90% и включват създаване на механизъм за измерване и отчитане на натовареността на разследващите полицаи. На първо четене отпадна предвидената в закона възможност в населени места с население до 5000 души да се допуска осъществяване на пожарогасителна и спасителна дейност и в екипи от двама служители. Двете политически сили посочиха, че България е единствената държава в Европейския съюз, която допуска по двама пожарникари в екип, което поставя гражданите под риск.  

Депутатите ратифицираха споразумение, свързано с полицейското сътрудничество в Югоизточна Европа

Депутатът от “Възраждане” Петър Петров обърна внимание, че има общини, в които работят и с техника от седемдесетте години на миналия век: 

“Искам да ви покажа, те реагират на пожари със ЗиЛ 130, производство 1970 година”. 

В гласуването по същество се одобри искането на левицата заплатите на служителите на МВР да следват средната работна заплата в страната, срещу което от ИТН, обърнаха внимание, че в условията на все още не приет бюджет за тази година следва предложенията за увеличаване на заплатите да отпаднат и да се заложат с финансовата рамка за догодина.  

Още в дебатите на първо четене ГЕРБ, ПП-ДБ и ИТН заявиха, че подкрепят по същество духа на законопроектите, но между двете четения категорично няма да подкрепят да отпадне ръководните длъжности в МВР - главен секретар, заместник главен секретар и директор на главна дирекция да се назначават.  

Депутатът Маноил Манев от ГЕРБ окачестви провеждането на конкурс като екзотика: 

“Тази екзотика не мога да си я представя и няма как да я подкрепим между първо и и второ четене”. 

Съпартиецът му Христо Терзийски възрази и на създаването на главна дирекция “Разследване”. Той припомни, че такъв опит вече е правен, но не е постигнал ефект. 

“Даже напротив. По време на работата на такава дирекция се получи дистанциране на работата между оперативните служители и служителите, които извършваха функции по разследване”. 

Водещи новини

Още новини