Южна Африка е рай за документи ментета - данните и пръстовият отпечатък са на бедняци, но във фотокабината застава престъпникът. Издават ги през нощта.
От Бишкек си вземат по-богатите рецидивисти. Във Вануату срещу 130 хил. долара получаваш гражданство.
Кога и с какъв паспорт Ангел Христов от Братя Галеви се е прибрал у нас?
Все още няма яснота как е пристигнал в страната ни и дали е използвал фалшиви документи при преминаване на границaта. Една от работните версии е, че издирваният с червена бюлетина от Интерпол е имал южноафриканско свидетелство за самоличност, което по-късно сменил с друго, за да мине през Западните Балкани и да влезе в България. Засега това са само спекулации, тъй като МВР не се наема да посочи точния маршрут на беглеца. Няма и конкретни доказателства за него.
Рeпублика Южна Африка (РЮА) беше едно от местата, в които през годините се смяташе, че Братя Галеви живеят. Ако Христов наистина е тръгнал от там, намирането на фалшиви документи не е било трудно. Преди месеци стана ясно, че дори служители от вътрешното министерство на африканската държава участват в схема за издаването им, за което вземали между 5 и 10 хил. ранда (480-962 български лева - бел. ред.). Мрежата се организирала от пакистанци и сомалийци. Срещу малка сума наемали хора без работа, за които било малко вероятно някога да напуснат страната. През нощта те посещавали полицейска служба, където попълвали редовно заявление за паспорт. Вписвали имената си, датата на раждане и номера на личната си карта. Поставяли и пръстови отпечатъци. Единствено за снимката във фотокабината се отдръпвали и на мястото им заставал човекът, заплатил за фалшивия документ. Така издирвани хора се сдобиват с действителен паспорт, вписан в регистрите, с действителна самоличност, но с друга снимка. С него лесно и бързо се минавало на морските пристанища, тъй като на тях сверявали единствено лицето. На летището рискът бил по-голям.
Заради високия процент на свидетелствата ментета, издавани в РЮА, през септември миналата година страната въведе законови промени. Едната от тях - че документът за самоличност може да бъде взет само от службата, в която е подадено заявлението, както и че ще се активира задължително с пръстов отпечатък.
Дали Ангел Христов е преминал през всички тези процедури, за да се сдобие с южноафрикански паспорт, ако изобщо е бил там, засега остава неясно. Със сигурност у нас намирането на такъв, дори висок клас, става по-бързо и лесно. На родните престъпници не им се налага да пътуват до РЮА или друга страна, за да си купят подобни ментата. В момента свидетелство за самоличност в България струва от 500 до 1000 лв. в зависимост от качеството, научи “24 часа-168 истории” от източник в МВР. Най-често данните в него са на реален човек - клошар, ром, безработен, но снимките винаги са на този, който го е поръчал. Срещу сумата може да вземе паспорт и лична карта, които уж са издадени и от други държави.
“Пловдивчани са най-добрите фалшификатори, те имат печатници и за пари, както и мрежа, с която стигат до клиентите”, обяснява пред медията ни запознат със схемата и припомня, че сред топфалшификаторите у нас са Иван Богоев и Александър Крихтин. Богоев беше арестуван в Пловдив в края на миналата година при спецоперация на ГДБОП във връзка със схема за фалшифициране на документи и пари. Името му нашумя още през 2001 г., когато беше задържан като организатор на нелегална печатница за фалшива валута. При обиски тогава откриха близо 1 млн. фалшиви щатски долара. Операцията на нашите служби се проведе след сигнал на американските, които засекли значително увеличение на количеството “неистинска” американска валута, влизаща в САЩ. През 2015 г. отново попада в ареста, след като в жилището му намират заготовки за фалшиви лични карти, международни паспорти и шофьорски книжки. Сред документите имало направени и за бежанци от Арабския полуостров и Азия.
Александър Крихтин е друг топфалшификатор. Той беше хванат на 20 октомври 2018 г. отново при спецакция на ГДБОП срещу група за производство и търговия с фалшиви евро и долари. При обиска в притежавания от него хотел “Кантилена” в Слънчев бряг беше открита оборудвана печатница. Спецченгетата го задържаха заедно с Иван Тодоров-Борчето в момент на производство. Намериха готови 11 570 000 фалшиви евро и 1 900 000 долара.
Както Крихтин, така и Богоев са отличници в занаята, но работят за по-големи играчи, твърди пред медията ни източник, запознат със схемата. Той уточни, че всички по-умни бандити имат фалшиви международни паспорти и лични карти, в случай че се наложи да бягат от България.
У нас неистински документи се намирали лесно и заради мигрантската вълна, която увеличила търсенето. Службите постоянно разбивали “лаборатории” в различни краища на страната ни. Причината - ниските наказания в Наказателния кодекс за печатането на фалшиви документи, които не стряскали престъпниците. Още по-смешни са наказанията за използването на ментета - условни присъди при признаване на вина.
Услугите на българите фалшификатори са широко използвани и от чужденци. Преди месеци германските власти съобщиха, че шестимата извършители на взрива на “Северен поток” са били с български документи за самоличност, за да наемат яхтата в Росток, с която е извършен саботажът. В нея бяха открити следи от взривни вещества, а в момента се водят отделни разследвания в Швеция, Дания и Германия.
“Много добра изработка”, заключиха службите там за паспортите на атентаторите.
През 2016 г. стана ясно и че ислямистки терористи, които са действали в Италия, са използвали документи, фалшифицирани у нас. С ментетата иракчаните щели да се придвижват към Белгия, Нидерландия, Германия и Норвегия. Властите дори прихванаха телефонни разговори между двама души, които се уговаряли за получаването на седем фалшиви паспорта, направени в България - единият по 300 евро. Стотици бегълци от правосъдието по целия свят използват и фалшиви паспорти от Киргизстан. Бандите, които ги издават, действат в столицата Бишкек и годишно печелят над 2 млн. долара. “Свидетелството”, което дава възможност за безпроблемно преминаване на границите, струва приблизително 2500 евро на човек. От услугите на киргизката мафия се е възползвала и криптокралицата Ружа, става ясно от материали по делото срещу компанията й OneCoin, с които “24 часа-168 истории” разполага. Тя дори лично е пътувала до бившата съветска република, за да си вземе паспорт, който й е бил нужен за бягството след започналото срещу нея разследване. Игнатова помолила брат си Константин да й резервира билет до Бишкек през лятото на 2017 г. Обяснила причината за спешния полет дотам чак когато се върнала. Пред свидетел казала, че била посъветвана от Франк Шнайдер (бивш ръководител на разузнавателната агенция в Люксембург, специалист по корпоративна сигурност - бел. ред.) да си купи фалшивия документ. Признала и че всички около нея разполагат с такъв. Сред тях и съоснователят на компанията Себастиан Грийнууд. И до днес остава неясно с кого Ружа се е срещнала в Киргизстан, колко е платила за паспорта си и каква националност е избрала.
Има и страни, които дават гражданство на всеки, без значение дали той е престъпник, или не. Такава е Вануату, която продава “златни паспорти” за 130 хил. долара. Издава ги за малко повече от месец, а купувачът може да ги получи, без никога да е стъпвал в държавата. Възможността хора, издирвани от полицията, да вземат документа, без да бъдат проверявани, е благодарение на програма за подкрепа на развитието на Вануату. Тя предоставя неограничен безвизов достъп до 130 държави. Стартира през 2017 г. и носи на правителството над 116 млн. долара печалба. През 2020 г. например там са издадени около 2200 паспорта. Сред знаковите лица с вануатуски документи са Амер и Райс Каджи - основателите на криптовалутната платформа Africrypt, обвинени в присвояване на биткойни за 3,6 млрд. долара; италианският бизнесмен Джанлуиджи Торзи, съден за изнудване на служители на Ватикана, турският магнат Хайям Гарипоглу, обвинен в присвояване на милиони долари; бившият ръководител на алжирската жандармерия Гали Белкецир, както и близкият съветник на президента Асад - Халед ал Ахмад.
Продажбата на златните паспорти е най-големият източник на приходи за Вануату, която днес е една от най-бедните страни в света, пише "24 часа".