Всички мои предложения за премиери на служебния кабинет се отказват след като "удобно ги отстрелват".
Това е обяснил в самолета към Брюксел президентът Росен Плевнелиев, цитиран от "Стандарт". Той летя към столицата на Европа, за да участва в честването на 70-годишнината от спасяването на българските евреи заедно с държавния глава на Израел Шимон Перес. Много трудно ми е да намеря министър-председател и членове на кабинета, но ще си нося кръста, коментира Плевнелиев. Той обрисува и профила на служебния премиер. Не трябва да идва от бизнеса и политиката, за да няма коментари относно миналото му. Трябва да е отговорен, да вдъхва доверие и да не влиза често в публични спорове, обясни той. Президентът отрече да има конкретни заплахи за живота му, въпреки засилените мерки за сигурност за журналистите и придружаващата го делегация при качване за полета в правителствения самолет. Освен скенер за багажа и пътниците, бяха събувани обувките на всички, дори на придружаващите го деца от хора на 134-то СОУ "Димчо Дебелянов" с преподаване на иврит. Нормално е, през тази седмица президентът има най-важна роля за управлението на държавата", коментира с усмивка Плевнелиев.
Той посочи, че застава зад исканията на протестиращите, но ролята му в държавата е да балансира между гражданите и партиите, което не му дава възможност да взима страна. Според мен депутатите от този парламент можеха да приемат промените в изборния кодекс или поне преференциалните листи. Не подкрепям обаче идеята за мажоритарен вот, категоричен бе Плевнелиев. Какво би попречило на братя Галеви да влязат в парламента от листите в Дупница в този случай, попита Плевнелиев. При мажоритарен вот няма контрол върху гражданите, които влизат в НС, обясни той. Според Плевнелиев стараната ни е достигнала момента, в който трябва да се откаже от дивия капитализъм и да помисли за растеж на икономиката и доходите, ако не искаме революция. Трябва да последваме примера на Германия и да се ориентираме към капитализъм, съчетан със социално отговорна държава, обясни той. Твърдо съм и за либерализацията на енергийния пазар, заяви още веднъж президентът. Когато живеех в немско село, 8 доставчици дойдоха до вратата ми да ми предлагат оферти с цени за тока, обясни Плевнелиев.
Ситуацията в България се следи много внимателно и съм сигурен, че сме в светлината на прожекторите. Това заяви Росен Плевнелиев след срещата си с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от БТА. Европейската комисия и председателят Ван Ромпой са абсолютно наясно с това, което се случва в България. Те приветстват усилията на българската държавност в рамките на Конституцията и на демократичните процедури и законите да вървим по този път на трансформация, добави българският държавен глава. Всички са наясно, че имаме социална криза, която прерасна в политическа криза с оставката на премиера Бойко Борисов и след това се превърна в парламентарна криза, тъй като вече няма възможност за съставяне на правителство и Народното събрание си отива, посочи той. Президентът изрази надеждата протестите у нас да останат демократични, исканията да бъдат реални, подходът да бъде към конструктивен диалог и прагматизъм, за да можем да се гордеем, че по достоен начин сме преминали трудна ситуация. Това ще отекне много силно и тук, в Брюксел, добави Плевнелиев.
По неговите думи въпросът е в това как България ще се промени, какви нови политики са необходими, как ЕК може да бъде полезна, как бюджетът на ЕС за 2014-2020 г. може да подкрепи нашата променяща се страна. Разбира се, че трябва да се строи инфраструктура, да се правят пречиствателни станции, но очевидно вече е важно да наблегнем на образованието, иновациите, както и на политиките за заетост и растеж, заяви президентът. Той отбеляза, че затова България ще има възможността в следващите месеци да бъде една от първите държави, които ще преговарят за т. нар. договор за партньорство, който урежда работата с фондовете на ЕС. Нашата страна постави конкретни искания за следващите месеци на преговори с ЕК, уточни президентът. Имаме възможността да посочим ясни приоритети, да променяме приоритети, допълни той.
Много важни са дебатите в следващите два месеца от гледна точка на изборите - какво ще изведат напред политическите партии. Служебното правителство също ще зададе посоката - политики за заетост, в подкрепа на малките и средните предприятия с фондове, реформи в енергетиката. ЕК е готова да помага, важно е да разчистим собствените си приоритети, заяви президентът Росен Плевнелиев.