Рискове от кибератаки съществуват винаги, особено преди избори, без значение какви са те. Обикновено подобни атаки не се правят в деня на изборите, а в седмицата преди това. Държавата трябва да е подготвена да ги отблъсне, да реагира. Това мнение изрази в интервю за БНР Благовест Кирилов, бивш депутат и бивш заместник-министър на електронното управление.
Правителството не прави нужното да надгради доверието в това, което върши, така че да се предпазят ключови системи и самия изборен процес, смята той.
Според него към момента не получаваме информация какво се прави, нито са създадени работни групи, които да се занимават с киберсигурността покрай изборите.
Претоварването с трафик на даден сайт, което го прави недостъпен за потребителите, е най-лесната за осъществяване атака, отбеляза Кирилов. Според него телефоните, излъчващи на живо видеонаблюдението на изборите, също могат да бъдат компрометирани и в тази посока трябва да се направи много повече.
Във връзка с машинното гласуване бившият заместник-министър на електронното управление не очаква да има проблем, тъй като софтуерът е бил надграден, за да поддържа броя избори, характерен за местния вот.
Относно преброяването на гласовете Кирилов посочи законодателен пропуск – не е предвиден задължителен одит на кода на софтуерите за броене и обявяване на резултатите, което се извършва от "Информационно обслужване".
"Предвид това, че "Информационно обслужване" не е изцяло държавно дружество, би трябвало законодателят да предвиди одит и на техните системи, така че да подсигурим, че техните системи работят правилно."