Член на ЦИК за допълнителните машини: Не сме знаели, че ще има такива машини. Ние сме поръчали 1600

Булфото
share

"Ние не сме знаели, че ще има такива машини. Ние сме поръчали 1600, те са докарани на пристанището в Пирея. Може би има някакъв фирмен проект на самата "Сиела". Тя обаче не ни е уведомила за това. Няма как да нямаме подозрения, че пристига нещо, за което не сме се договорили", коментира в студиото на "Говори сега" политологът и член на ЦИК Димитър Димитров.

Той заяви, машините са описани по номера и няма как да се смесят, защото всяка една машина има номер. Заплащането на наема за съхранението на машините ще се урежда между собственика на склада и Министерския съвет, допълни Димитров.

Димитър Димитров коментира и решението на Върховния административен съд от тази седмица, което отмени двойното броене на резултатите от изборите. Той заяви, че предстои решението на ЦИК и съобщи, че в комисията има и хора, които не желаят да има пълно преброяване - броене на контролните разписки и сравняване на резултатите с протоколите от машините.

Политологът призова за въвеждането на универсален ред в секционните комисии, за да се избегнат злоупотреби и заобикаляне на правилата. На места практиката е показала, че вместо да броят контролните разписки, някои от членовете директно преписват числата от машинния вот.

Вносителят на машините за гласуване сигнализира за неправомерни действия от страна на МВР

По отношение на притесненията, че използваният софтуер може да бъде манипулиран, Димитров заяви:

"Направихме за тези избори една допълнителна крачка. Въведохме един "частен ключ" - той е заключен в касата на председателя, едно от тези копия е дадено на "Сиела", за може да зарежда софтуера. Който няма достъп до този ключ много трудно може да манипулира софтуера вътре в машините", заяви Димитър Димитров.

Той допълни, че липсата на хартиен вот ощетява гласоподавателите:

"Аз никога не съм бил привърженик на машините и нямам проблем с това, че ще има машини. Аз имам проблем с това, че няма да има хартия. Решението на Конституционния съд в много отношения е жалко. Те не можаха да разберат, че така въвеждат едно деление, което се нарича "деление по компетентност". Хората, които не могат да работят с машини, банкомати, няма да имат възможност да упражнят своя глас. Сега нещата още повече се усложниха", алармира Димитров Димитров.

Водещи новини

Още новини