Днес се открива предизборната кампания на изборите за 46-то Народно събрание, които ще се произведат на 11 юли. Изборите бяха насрочени с указ номер 130 на президента, публикуван в Държавен вестник на 12 май след като 45-я парламент не можа да състави правителство и се наложи президента да разпусне Народното събрание и да назначи служебно правителство. Така кабинетът на Бойко Борисов постави своебразен рекорд, като успя да управлява във времето на два парламента.
В изборите за парламент ще участват 23 формации от отделни партии или коалиции, които те ще търсят подкрепата на 6 711 048 души с право на глас по данни на ГД "ГРАО" към МРРБ. Това е предварителна оценка за броя на гласоподавателите. Точната бройка ще стане ясна, както обикновено, по време на изборите.
До 10 юни са подадени 45 231 декларации за разкриване на секции в чужбина. Срокът за подаване на декларации изтича на 15 юни. Най-много заявления са подадени от Турция - 16 363, Великобритания - 8741, Германия - 6486 и Испания - 2561.
ЦИК вече определи реда за представяне на кандидатите, регистрирани от партии, коалиции и инициативни комитети, в различните форми на предизборната кампания през медиите.
Централната избирателна комисия определя реда за образуване на секции за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация съгласно Закона за здравето. Решението пряко се отнася за хората, които са под карантина заради пандемията с коронавирус. Сега в такава ситуация са 24 - 25 хиляди души. Има тенденция със стихване на епидемията, те да са по-малко от сегашния брой.
Правилата, които ЦИК прие през април, могат да се окажат задоволително решение за тези избори, посочиха от ЦИК. Гласуването на тези хора, тогава стана с подвижна изборна кутия, но в отделни секции от тези, в които са избирателите с трайни увреждания. Секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия за хората под карантина се образуваха на територията на всяко населено място 3 дни преди изборния ден и при подадени не по-малко от 10 заявления. Общинската администрация проверяваше дали хората подали заявления са наистина в изолация. Хората под карантина, подали заявления, биват уведомявани, че ще бъдат посетени от членове на подвижна СИК.
На 25 юни изтича срокът за подаване на данни от Министерство на Правосъдието за лицата, изтърпяващи наказание "лишаване от свобода", за автоматизирано заличаване на имената им от избирателните списъци.
С промяна на Изборния кодекс от първи май тази година съгласно чл. 36. (1), избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес, но не по-късно от 14 дни преди изборния ден. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на ГД "Гражданска регистрация и административно обслужване" в МРРБ. Удостоверенията за гласуване на друго място се издават в един екземпляр не по-късно от 14 дни преди изборния ден само на кандидатите, членовете на ЦИК, членовете на РИК и на наблюдателите. В срок до 3 юли ЦИК регистрира социологическите агенции, които ще извършват социологически проучвания в изборния ден.