В следващите години България ще се срещне с предизвикателства и възможности. Без експертиза няма да постигнем нищо. Политиките по декарбонизация предлагат промени, които няма да бъдат лесни. Това каза Томислав Дончев по време на работна среща между ГЕРБ и АОБР.
Той припомни, че в предизборна кампания политиците лесно дават обещания. Според него комбинацията между стари и нови политики би била успешна формула:
„Хората имат нужда от нови железопътни линии, нови локомотиви и вагони. Нужни са реформи във ВиК сектора. Докато не се изчисти нов механизъм за ценообразуване, реформата няма да е завършена“. Трябва специален фокус върху икономика от ново поколение. Тези приоритети обаче трябва да се превърнат в обществени, а не само правителствени.
„Да, държавата трябва да помогне във внедряването на иновации с или без университетите. Една голяма част от иновациите се случват в предприятията. Те бързо достигат до пазара.“ Дончев беше категоричен, че няма да се променя данъчният модел.
По отношение на въвеждане на такса смет на база генериран отпадък вицепремиерът каза: „Единствената тема е технологията. Всеки кмет споделя, че за внедряването на едно или друго решение е отнело години. Това означава, че реформата трябва да започне по-рано, а не по-късно“.
Относно дигитализацията беше категоричен, че това е сфера, в която в последните години са се случили хубави неща. Като положителен пример изтъкна дигитализирането на обществените поръчки. Според него голямо усилие изисква документите да се приведат в машинно-четивен формат: „Държавата трябва да е основният катализатор по отношение на дигитализацията“.
Като голямо предизвикателство определени енергетиката: „Трябва да бъдем предпазливи и да продължим декарбонизацията, но и да не позволим експлозия на цените за електроенергия“. Според него са предприети стъпки в правилната посока. Като положително усилие изтъкна дигитализацията. По този начин ще се създадат центрове за споделени услуги. Като централна тема Дончев определи ремиграцията: „Заплатата е един от основните стимули“.