Повечето българи смятат, че за да е добра една заплата трябва да бъде около 3-4 хиляди лева. Изводът е от данни на платформата Work Talent. В същото време държавата, синдикатите и работодателите ще спорят утре дали минималната работна заплата да бъде увеличена на 1077 лева. За разминаванията между реалност и желания - пред bTV говори Атанас Кацарчев - финансист и главен икономист на КТ "Подкрепа".
По думите му в България има нарастване на подоходните неравенства - много малка група хора получават много пари, а останалите – много по-малко. Това трябва да алармира държавата, че са нужни мерки.
Статистиката сочи, че половината домакинства в държавата са под линията на бедност. 1/3 от домакинствата са добре – не са подложени на стрес дали да си купят лекарства или дрехи.
В борбата за вдигане на минималната заплата всички работодатели са против с аргумента производителност на труда. Кацарчев обаче посочва, че от работодателя зависи с каква техника се извършват дейностите, тъй като например в Германия един човек копае канал с багер, а не както в България пет човека го копаят.
Исканията на синдикатите са да има прогресивно облагане и жизненият минимум да стане необлагаем. По думите му жизненият минимум е 1500 лева.
По думите му следващата година ще е много тежка – геополитическите процеси показват рецесия. Очаква се държавата да проведе стратегически политики, като покаже отраслите, които ще дърпат икономиката, както и начинът, по който това ще се случва. Трябва да има разговор бизнес – държава, според Кацарчев.