Доходите трябва да се повишават, но това не става с административен акт на Министерство на финансите. Те се увеличават от добавената стойност. Това коментира в интервю за „Лице в лице“ председателят на Българската асоциация на софтуерните компании Доброслав Димитров.
Той посочи, че начинът за цялостен ръст на доходите върви по друг начин: чрез увеличение на работните места в софтуерната и технологичната индустрии. "Ако има повече хора, които да взимат по-високи заплати, те ще вдигнат заплатите на всички останали", обясни Димитров.
"Ние сме най-солидарният сектор в България. Софтуерният сектор е номер едно по Фонд „Работна заплата“, по привлечени инвестиции и по развойна дейност, а България е на последно място по развойна дейност в ЕС", изтъкна IT специалистът.
Димитров обясни, че вдигането на максималния осигурителен доход за бранша е грешен подход, защото по този начин се взима "още малко от тези, които работят на светло и си плащат всички данъци". "Взимаме от младите хора, това са бъдещите родители или вече млади родители. Това са хората, които създават бъдещето на България. Проблемът ни е принципен", аргументира се Димитров, като обясни и логическата връзка.
По думите му почти всички завършили в IT сферата остават да работят в България, а това движи икономиката. Освен това, създават семейства тук, което допринася и за разрешаване на наболелия за страната ни демографски проблем.
"Много по-лесно е да тръгнеш към светлата част. Една система, за да е солидарна, трябва всички да сме солидарни. Системата не работи, когато само малка част от населението е солидарна", обясни Доброслав Димитров.