"Още преди 6 месеца предвидих, че ще се стигне до тези протести, ако правителството не взема подходящите мерки. Демонстрациите са напълно основателни с оглед на това, че проблемите им не се решават. Ножът е опрял до кокала - с днешната цена на пшеницата от 430 лв. за каране на пристанище във Варна или в Бургас, всеки земеделски производител губи около 30-40 лв. на декар", заяви бившият министър на земеделието Мехмед Дикме в ефира на "Денят ON AIR".
По думите му е можело да не се стигне до протестите, ако България беше поискала финансиране от ЕС, за да може да стимулира българските производители да изнасят зърното си на по-ниска себестойност.
"ЕК отпусна 16 млн. лв. - това са толкова смешни пари. Секторът генерира БВП в страната в рамките на 6-7 млрд. лв. Дори не виждам как биха могли да бъдат разпределени", категоричен бе той.
Според госта "Украйна води война, но зърнопроизводители ѝ успяха да изнесат голямо количество пшеница, олио и слънчоглед от страната си на висока цена".
"Сринаха световните борсови цени, сринаха европейския пазар, а българските производители не можеха да изнасят. В момента те търпят щетите от войната", категоричен бе бившият земеделски министър.
Пред Bulgaria ON AIR Дикме прогнозира, че "проблемът ще се задълбочи с идването на новата реколта".
"В настоящия момент има около 2,5 млн. тона зърно в хамбарите в страната", констатира той, като допълни, че се е стигнало до проблема заради непоследователната политика за сектора и липсата на адекватни мерки, които да подпомогнат земеделците.
По отношение на опасенията, че влизащата у нас украинска продукция е с ниско качество, гостът коментира, че "никой не може да каже дали продуктите са произведени с вещества, които не са забранени за използване в ЕС".
Във връзка с притесненията на производителите по отношение на цените за водоснабдяването, Дикме обобщи, че "разходите, извършвани от "Напоителни системи", могат да бъдат направени за сметка на Министерството на земеделието.