През 2022 г. инспекторите по труда са извършили 19 390 проверки по специалната мярка в плана на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ) за превенция на недекларираната заетост, съобщиха от пресцентъра на агенцията. Това са близо половината от всички 42 396 проверки, показват оперативните данни за контролната дейност.
Борбата с работата "на черно" традиционно е сред акцентите в дейността на ГИТ. При всяка проверка, независимо по коя мярка се осъществява, задължително се проверява дали лицата, установени на работните им места, имат трудови договори, регистрирани в Националната агенция за приходите (НАП). Допълнително се планират мерки в секторите „Строителство“ и „Селско стопанство“, идентифицирани като високорискови по отношение използването на недеклариран труд. Осъществяват се и инспекционни кампании, насочени към икономически дейности и обекти на контрол, за които също е установен висок риск от "сива" заетост.
От 22 август 2022 г. до края на миналата година са осъществени засилени тематични проверки на питейни заведения и малки търговски обекти с акцент върху работата без трудови договори. Извършени са 2560 проверки, констатирани са 4171 нарушения, от които 2261 засягат осъществяването на трудовите правоотношения. Лицата, установени да работят без трудов договор по време на тематичната кампания, са 213.
В периода 17 – 28 октомври 2022 г. инспекторите по труда са извършили целеви проверки на територията на цялата страна на работодатели, за които е установено през предходни години наемането на работа на хора без трудови договори. За две седмици са извършени 707 проверки, които установиха 74 души, полагащи труд без трудов договор. Нарушенията, свързани с трудовите правоотношения, са 1670.
Благодарение на допълнително осъществените тематични кампании и по-ефективното идентифициране на рисковите обекти на контрол в резултат и на засиленото сътрудничество с НАП, през 2022 г. е повишена разкриваемостта на случаите на работа без трудов договор, посочват от ГИТ. За миналата година при всички проверки са установени 3398 работещи без регистриран в НАП трудов договор, при 2839 година по-рано.
Общият брой на констатираните нарушения на трудовото законодателство през 2022 г. е 191 200, съобщиха в началото на месеца от ГИТ. Нарушенията по здравословните и безопасни условия на труд са 96 402, а пo осъществяване на трудовите правоотношения – 93 954. Нарушенията по заплащането на труда остават най-честите от всички, свързани с изпълнението на трудовите правоотношения – 21 701. От ГИТ посочват още, че през 2022 г. се запази тенденцията да намалява сумата на забавените заплати спрямо 2021 година.
Във връзка със застудяването на времето от ГИТ предупреди преди дни работодателите, че трябва да осигурят подходящи условия на труд. Проверките на ГИТ показват, че най-често работещите в закрити помещения сигнализират за работа при ниски и високи температури.