Комисията за защита на конкуренцията приключи работа по секторния анализ по темата с горивата. Колегите от КЗК излязоха с предложение да се направи оценка на въздействието по този закон. Оттук-нататък всякакви последващи действия по Закона за горивата ще бъдат разглеждани от нов орган и това е Консултативния съвет по закона с горивата, чиито членове вече са избрани.
Това заяви на брифинг в Министерския съвет министърът на икономиката Емил Караниколов във връзка с изготвения от Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) секторен анализ на пазарите на производство и реализация на бензин и дизел, предаде репортер на Novini.bg.
,,До края на седмицата ще се проведе заседание на Съвета, на който ще обсъдим анализа на КЗК абсолютно детайлно, която повтаря и това, което констатира правителството, а именно, че се създава напрежение между търговците в сектора. След като анализираме текстовете и приключим с тях, те ще бъдат подложени на оценка на въздействието. След това ще ги изпратим отново до КЗК за ново становище. Предполагам, че до един месец ще бъдем готови с конкретни текстове'', обяви още министър Николов.
,,Становището на КЗК е обективно, тъй като въпросът се разглежда по всички точки на законодателството. Това, което ме притеснява, е, че не се създава конкурентна среда, че законът в сегашния си вид не се бори със сивия сектор. Ето защо лично аз се ангажирам с текст по текст да изчистим детайлите, за да създадем един конкурентен закон и да изчистим всякакви съмнения за монопол'', заяви той.
,,Работна група от наши специалисти и адвокати изработи измененията по Закона и днес ще го връчим на министъра, за да може той да добие законодателна форма. Всичко е съгласувано с проблемите, които има на пазара. Целта е повече играчи да остават на пазара и законът да е в полза на потребителите и икономиката'', коментира от своя страна Симо Симов от Национално сдружение на търговците и превозвачите на горива.
,,Идеята е този път Законът да бъде "на светло", а не вкаран през задната врата или от мазето. Уверявам ви, че този закон ще бъде полезен за икономиката и потребителите'', категоричен е Симов.
Той допълни още, че в един от членовете на Закона е вмъкнато предложение всяка година министърът да прави вътрешен анализ на вноса и износа на горива и по този начин да има постоянен контрол върху сектора.
,,Убедени сме, че по някои текстове ще има диалог, а по други спор, но сме готови да дебатираме по предложените от нас промени, които министърът Караниколов да внесе в Министерски съвет и оттам в Народното събрание'', посочи Симов.
,,Предложихме също така по-приемливи условия за регистрацията. Защото има фирми, които са активни участници в БВП, които спазват българското законодателство, които са от 20 години на пазара. Уставният капитал на бензиностанциите ще остане 20 000 лева, но няма да има банкови гаранции'', разясни още Симо Симов.