Най-лошият сценарий на БАН е, ако не се прави нищо по този площадка, и с това оборудване. Вложен е ресурс 3 милиарда лева, пари дадени от българския данъкоплатец. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова по повод доклада на БАН свързан с АЕЦ "Белене".
Най-важното е какво пише в доклада, този договор е много по-мащабен и трябва да приключи до края на март 2018г. В доклада стават ясни няколко неща, като например, че ще има дефицит на мощности след 2030 г. в региона. Но това е въпрос на разговори с потенциални инвеститори. Държавата може да участва чрез свои дружества, но няма да участва с инвестиране на допълнителен ресурс, най-важното е, че имаме площадката и оборудването. В Парламента ще бъде внесен целият вариант на договора, допълни още тя.
БАН е разработила различни сценарий за цените на електроенергия, но това не може да се прогнозира с точност. Цената, при която ще има възвръщаемост на пари е 60 евро за мегават, при аналогичен на нашия проект. В България в момента цената е 40 евро. До края на годината ще бъде доставен и вторият реактор и 7 парогенератора. Оборудването е инспектирано и готово. Този проект е в напреднала фаза, да до 2029г. ще проработи, ако започнем да го реализираме от 2019г., каза Петкова
По отношение на въглищните централи, те осигуряват 41 % от нашето електроенергия и са незаменим източник. Но ще има частично затваряне на въглищни централи в бъдеще, разкри енергийният министър.
Най-голямата китайска компания за електроенергия имат голям интерес за АЕЦ „Белене“. Цената на природния газ, за първото тримесечие, ще има увеличение с 0,4%, но това е свързано с увеличаването на цената на петрола. Все още не се знае дали това ще повлияе на цените на парното и тока. Електроенергийната ни система е готова за зимния сезон. Българската елекроенергийна система успя да се справи с миналогодишната тежка зима, и да не се стига до искане на електроподаване от други държави, завърши Теменужка Петкова.