Ракът на белия дроб: Кои са рисковите фактори?

  • 26 ноември 2024 13:21

  • 1045
  • 0
Ракът на белия дроб: Кои са рисковите фактори?
© Freepik

Дори в напреднал стадий на рак на белия дроб терапията е изключително напреднала. Има страхотен бум в последните пет години в системното лечение, което всъщност позволява и на пациенти в напреднал стадий да имат много добра преживяемост. Това обясни в ефира на Дарик доц. д-р Светлана Бачурска, началник клиника по обща и клинична патология в Университетска специализирана болница за лечение на онкологични заболявания - София.

Доц. д-р Бачурска и д-р Иван Тонев, който е началник на отделение по медицинска онкология и пневмология в Комплексен онкологичен център - Пловдив, разказаха за важността от ранната диагностика и лечението на онкологичното заболяване.

“Тенденцията в последните години е все повече пациенти да живеят по-дълго с диагнозата дори в напреднал метастатичен стадий. Важно е да се открие в ранен стадий - няма да открием топлата вода като кажем, че това се случва със скринингови и профилактични програми. Профилактика на тютюнопушенето и, разбира се, високо рисковите групи да преминават през съответното образно изследване - това е нискодозов скенер, който е съвсем достъпен. Това са вариантите, в които заболяването може да се открие в ранен стадий и е възможно да бъде на 100% излекувано”, обясни д-р Тонев.

Той допълни, че преди десет години 5-годишната преживяемост на пациентите с напреднал рак на белия дроб е била около 5% и то обикновено при диагностициране на по-ранен стадий. Сега в момента има отделни групи от тези пациенти и те вече стигат половината, при които повече от 20% с метастатична болест са живи на петата година. 

Доц. д-р Бачурска уточни, че заболяването невинаги се предава по наследство, но въпреки това е важно изследването на туморната тъкан, за да може терапията да бъде съобразена с туморното заболяване при конкретен пациент. 

Кои са рисковите фактори?

Основният рисков фактор е тютюнопушенето, да. Но, ако щеш, замърсеният въздух, поне в световен мащаб, данните, които разполагаме са, че от 3 до 5% от случаите на рак на белия дроб може да са свързани със замърсения въздух. Освен това във всеки един момент в човека се образуват клетки, които потенциално могат да преминат в ракови такива.

Човешкият организъм е доста сложна и съвършено устроена машина и тогава, когато се появи такава потенциално ракова клетка, организмът има механизъм, по който да я убие, да спре нейното делене и пр. Когато се получи нарушаване на баланса, когато имаме свръхобразуване на ракови клетки и има някакво смущение в защитните механизми, тогава възниква ракът. Тютюнопушенето просто потенцира да се развие рак”, обясни д-р Тонев.

Доц. Бачурска подчерта, че стресът също може да допринесе за отключване на раково заболяване, тъй като имунната система е тази, която преборва потенциалните ракови клетки.

“При едно понижаване на имунитета, а стресът е един от факторите, който води до това, също потенциално се създава възможност за това организмът да има по-малко сили и възможности да се пребори и самоизлекува от такава тепърва възникваща болест”. 

Има ръст на новозаболелите пациенти от рак и в световен мащаб, и в България, каза д-р Тонев. Той подчерта, че най-големият абсурд е, че пациентите масово не се прави нужното по отношение на заболявания, които могат да бъдат избегнати. 

Обезпокоително е нарастването на онкологичните заболявания при младите хора в целия свят

Класическият пример е ваксините срещу рака на маточната шийка, ваксината срещу Папилома вирус. Благодарение на тези ваксини Австралия, Нова Зеландия, Скандинавските страни, Англия, включително нашите приятели от РСМ - в първите страни, които изброих, ракът на маточната шийка не съществува, а в РСМ са постигнали нива на ваксинацията на младите момичета над 70%, докато в България е около 1-2%”, каза д-р Тонев.

За момичета тази ваксина е безплатна.

Пациентите не трябва да се страхуват, защото тогава те идват в много напреднал стадий. Ние имаме много възможности, но тогава те са доста ограничени и няма как да се предложи това по-добро преживяване и по-добър начин на живот на пациента, така че колкото по-рано открият нещо, което ги притеснява, наистина да потърсят лекарска помощ. Колкото по-рано ние сме на линия, с толкова повече оръжия сме въоръжени срещу тази коварна болест”, каза доц. д-р Бачурска.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
1045 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини