Експерти: Решението за "Бургас - Александруполис" е очаквано

share

Правителство реши да прекрати българското участие в проекта за нефтопровод "Бургас-Александруполис".

Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков обясни, че за да изчистим финансовите си ангажименти, страната ни ще плати над 12 милона лева. Според министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков България не може да бъде обвинявана, че не е участвала в проекта досега. В репортажа на Нели Тодорова чуйте подробностите.

Според Илиян Василев, българският посланик в Русия през 2000-2006 г., прекратяването на участието ни в "Бургас-Александруполис" е очаквана новина, няма изненада. Приветствам вземането на решения, защото в тези области ние предпочитаме да ги отлагаме. По-добре е да се сложат нещата на масата и да се каже, че България няма интерес от този проект, коментира Василев, информира БНР.

Манук Манукян, председател на Инициативния комитет срещу проекта за петролопровода каза, че е много щастлив от решението на правителството, но все още има резерви и се надява решението да е окончателно. Наслушал съм се на приказки, но съм щастлив, защото усилията на много хора успяха. Той обясни, че проектът рискуваше над 4 милиарда лева, колкото е по неофицални данни оборотът от туризма, срещу 30 милиона транзитни такси. Освен това и огромните рискове за катастрофа в рамките на Бургаския залив и в Странджа.

Много мъдро решение, така експертът от Българския енергиен форум Христо Казанджиев коментира решението на правителството за прекратяване на българското участие в проекта "Бургас-Александруполис". Инвестициите не биха били толкова изгодни, печалбата би била малка. В такъв проект единствените приходи за държавата могат да дойдат само от капиталовото участие. Разумно би било държавата да се оттегли от проекта като инвеститор, но да предостави възможност на другите инвеститори го изградят, като й възстановят разходите, обясни Казанджиев.

Водещи новини

Още новини