Сделката на Е.ОН може да бъде развалена

share

Министерство на икономиката, енергетиката и туризма е знаело неофициално как сделката се развива сделката по продажба на пакета акции на Е.ОН България, въпреки, че сделката е управлявана изцяло от компанията Е.ОН в Германия.

Това стана ясно от думите на енергийния министър Трайчо Трайков, по повод продажбата на електроразпределителното дружество, обслужващо Североизточна България.

Хипотетично, ако ДКЕВР откаже да поднови лицензията на новата компания, то тогава сделката не става, коментира Трайков. Според него обаче проблем няма, защото на пазара има лицензиант и това е Е.ОН България, информира бТВ.

Която и да е компанията, тя е в регулаторния обхват на ДКЕВР, няма начин да се направи компромис със задълженията в обслужването на клиентите, категоричен е Трайков. Той каза, че предстои да се срещне с представители на Е.ОН и на новия собственик - Енерго-Про, за да чуе от тях плановете им, свързани с България.

Министърът посочи, че според българското законодателство дори и само името на компанията да се смени, лицензът, който тя има за дейността си, трябва да се промени.

Друг е въпросът дали не следва да помислим за промяна в законодателството, така че при сделки дори и между частни компании, които са свързани с важни активи за страната, министърът да дава разрешение за осъществяване на сделката, коментира Трайков.

Според министъра не недоволство на Е.ОН от регулацията на българския пазар е повод за продажбата, а политиката на компанията за цялостно преструктуриране на активите. Целта на Е.ОН е да събере 15 млрд. евро от продажба на активи в нашия регион, каза Трайков.

Другите две дружества, които държат електроразпределението у нас - ЧЕЗ и ЕВН, не са информирали МИЕТ, че смятат да предприемат подобна стъпка, посочи министърът.

Водещи новини

Още новини