В приетата правителствената програма за управлението на България една от най-основните точки е диверсификацията на енергийните източници.
Това заяви по време на парламентарния контрол енергийният министър Теменужка Петкова. Тя отговори на въпрос от народния представител от БСП- Лява България Васил Антонов относно енергийната сигурност на България. "Преди две седмици стана ясно, че Европейския съюз е одобрил няколко енергийни проекта, между които и "Турски поток". Това ще доведе до факта, че Турция ще стане газов хъб на Балканите. Всичко това и спирането на "Южен поток" ще доведе до много загуби за България. Какви мерки ще предприемете Вие за енергийната сигурност на страната", попита Антонов.
"Ние работим за газово свързване със съседните ни страни. Интерконекторната връзка с Гърция трябва да влезе в действие през 2017 година. Интерконекторът със Сърбия също се осъществява много добре. Очаквам той да заработи през 2018 година. В най-напреднал стадий е интерконекторната връзка с Румъния. Тя трябва да стартира през 2016 година. Работим и по интерконектора с Турция", разкри Петкова.
"Усилено се работи се и по рехабилитацията на газопреносната мрежа. В подкрепа не енергийната сигурност се разработи и концепция за превръщането на България в газоразпределителн център. Европейската комисия одобри и подкрепи идеята за газов хъб. Поставили сме и акцент върху местния добив. Стартира процедурата за търсена на газови находища в дълбоко Черно море. Ако реализираме всички тези проекти, България ще се превърне в незаобиколим фактор на газовата карта на Европа", завърши министърът.