Кандидати за депутати от основните партии у нас са готови да приемат промени в Изборния кодекс, с които да отпадне забрана за обявяване на резултатите от социологически проучвания 24 часа преди и в деня на вота (деня за размисъл). Според експерти така избирателите ще имат реална информация за нагласите и гласуването, пише "Труд".
Според Цецка Цачева въпросът с публикуването на данни от изследвания може да бъде разгледан при евентуален цялостен ремонт на кодекса. "Много хора са решили за кого да гласуват още преди деня за размисъл. Затова за мен той е излишен", обяви Цачева.
В БСП смятат, че след изборите ще се видят моментите в Изборния кодекс, които следва да бъдат променени. Тогава въпросът за социологиите също може да бъде разгледан. Според Мая Манолова забраната за обявяване на данни от проучвания в деня на вота не трябва да отпада. Тя обаче призна, че и в момента има случаи, в които разпоредбата не се спазва.
Четин Казак обясни, че има аргументи и в двете посоки. От една страна било хубаво хората да могат да погледнат проучванията в деня на вота, за да се информират за последните нагласи. От друга обаче - това можело да ги откаже от гласуване. Според Казак денят за размисъл е излишен.
"Абсолютно е излишно да има ден за размисъл и забрана за обявяване на резултати. Живеем в модерни времена и никой не може да спре обявяването на резултати в интернет в изборния ден. Това ще има и още един положителен ефект, ще вдигне избирателната актоивност", смята Николай Бареков.
За Валери Симеонов забраната е необходима.
Политици съгласни да отменят деня за размисъл
- 02.10.2014 | 17:32
- 1655