-
02 октомври 2014 09:18
- 1130
- 1
Предизборната кампания беше вяла, коментираха за БТА политолози. Те посочиха няколко причини за това.
Според Димитър Ганев от "Галъп" това се дължи на умора, тъй като повече от година се намираме в постоянна предизборна кампания, а и основните формации са доволни от резултатите, които виждат в социологическите проучвания. Даниел Смилов смята, че причините са отлагането на решаването на основните проблеми на държавата след изборите и ситуативността на възможните следизборни коалиции, които ще бъдат определени ад хок, според резултата.
Антоний Гълъбов определя кампанията като "вяла и гузна" и посочва, че политиците няма какво да кажат на избирателите. Политологът Димитър Ганев от "Галъп" посочва, че фактически от февруари м.г. се намираме в перманентна предизборна кампания и това няма как да не се отрази. Като че ли всички на терена са много уморени и това се вижда с просто око, смята той. Освен това, според него, в момента всички от по-сериозните формации са задоволени от резултатите, които виждат в социологическите проучвания - ГЕРБ е победител, БСП няма как да поведе, ДПС са стабилни, а по-малките като Реформаторския блок, "България без цензура", Патриотичният фронт са малко над 4-процентовата бариера. Никой от тях не е готов на резки ходове, защото може да загуби и това, което е постигнал, отбелязва политологът.
По негови наблюдения кампанията не е повлияла съществено на нагласите на избиратели. Изхождайки от последните социологически проучвания, това, което се наблюдава последния месец е утвърждаване на Патриотичния фронт и леко покачване на "Атака", която се доближава до 4-процентовата, уточнява той.
Ганев смята, че никоя от партиите не е съумяла да популяризира сериозно програмата си и визията си за управление, въпреки че всички по-сериозни формации са обявили управленските си платформи. Не се забелязва и отчетливо говорене срещу опонента с малки изключения. Никой не смее остро да се конфронтира, защото мъглата затова каква ще бъде конфигурацията след 5 октомври и загадката кой с кого ще трябва да се прегръща притъпява острите политически сблъсъци, обяснява той.
Според него е малко вероятно да има грандиозна изненада в края на кампанията, макар че не може да се изключва напълно такава възможност. Нито една от по-големите партии няма да търси скандал в последната минута, защото това е рисково начинание, от което може да се спечели, но и много да се загуби, посочва Ганев. Той прогнозира, че шансовете за стабилно правителство и мнозинство след изборите зависят от това колко партии ще попаднат в парламента.
Политологът Даниел Смилов вижда причините за вялата кампания в две посоки. Първата е, че важните въпроси, които стоят пред страната на практика бяха оставени за решаване след вота, обяснява той. В кампанията на основните партии трудно ще открием ясно разписани ангажименти за това какво ще се направи с КТБ и банковата сфера, както и с енергетиката, дава пример Смилов. Освен това, според него, огромната част от партиите, като се изключи Реформаторския блок, са си оставили възможност да се коалират с всяка от останалите политически сили. Това води до извода, че ще имаме ситуационна, ад хок коалиция след изборите, в зависимост от резултата, който се получи на вота, каза Смилов. Цялата тази неяснота и вариативност на политическия процес до известна степен обезсмисля и кампанията - защо да инвестирате много средства и усилия за да пропагандирате програмата си, когато е ясно, че в следизборен контекст могат да бъдат създадени най-различни коалиции и оттам ще следва съвсем различен микс от политики, коментира той.
Фактът обаче, че кампанията не е особено активна, не означава, че няма да видим някакви промени в подкрепата за партиите - понякога самата липса на кампания при една или друга политическа сила може да има ефект, отбелязва Смилов. Според него има индикации за малко по-ниска избирателна активност, но като цяло тя ще бъде в обичайните нива за парламентарни избори. От една страна, вялата кампания може да намали малко броят на хората, които ще отидат до урните, но, от друга, има и усещането за "затишие пред буря" и хората си дават сметка за смисъла на тези избори, смята политологът.
Според Антоний Гълъбов кампанията е вяла и гузна, защото от една страна е очевидно, че този модел на партийна система е напълно изчерпан и че политиците няма какво да кажат на избирателите. Той коментира, че не е имало истински дебат по време на кампанията. Хоризонтът, на който се говори е изключително нисък, а българските граждани имат нужда от някаква перспектива, смята той. Факт е, че времето се оказа прекалено дълго за нищонеказване и точно затова в последните дни на кампанията виждаме радикализиране, посочи Гълъбов. Защото част от партиите я възприемат като спринтово бягане и ще продължат все повече да се опитват да радикализират ситуацията, за да прикрият отчасти това, че няма всъщност какво да кажат на избирателите, коментира той.
Гълъбов е на мнение, че кампанията е повлияла по-скоро негативно върху избирателите, тъй като е отказала тези, които са се колебаели дали да гласуват, да отидат до урните. Имаше някакви оптимистични очаквания в началото на лятото за по-висока избирателна активност, но е много вероятно те да не се реализират, прогнозира той. При липса на по-висока избирателна активност, при запазване на същото ниво на гласуващи нямаме основания да очакваме сериозна промяна в политическата конфигурация, смята той.
Последвайте канала на
Свързани новини
Кампанията стопи избирателите
25 септември 201406:15
Антоний Гълъбов: Кампанията за изборите върви вяло и гузно
15 септември 201409:42
Политолог: Следващото правителство пак ще е коалиционно
03 септември 201417:55
Политолог: В предизборната кампания БСП не трябва да се бори с ГЕРБ
29 август 201414:48
Политици съгласни да отменят деня за размисъл
02 октомври 201417:32
Годината на Ботев (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Милан се завърна на победния път след пореден успех над Верона
Официално: Спартак (Варна) продаде Ахмед Ахмедов
Георги Костадинов и АПОЕЛ разбраха съперника си в плейофите на Лигата на конференциите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Рюте, Фон дер Лайен и Стармър изразиха съболезнования по повод кървавата атака срещу коледен базар в Магдебург
21 декември 202406:18
Франция споделя болката на германския народ, каза Макрон по повод атаката в Магдебург
21 декември 202406:08
САЩ са шокирани и натъжени от смъртоносната атака с кола в Германия, заяви Държавният департамент
21 декември 202406:39
Боровец открива зимния сезон със светлинно шоу и томбола с награди
21 декември 202406:35
Ето какво време ни очаква днес
21 декември 202406:04
Всички разногласия в този ден водят до сериозни конфликти
21 декември 202405:59
Кола се вряза в коледен базар в Магдебург, има загинали и ранени
20 декември 202421:42
Шолц: Новините от Магдебург не вещаят нищо добро
20 декември 202423:11
Мъск: Шолц трябва веднага да си подаде оставката
20 декември 202423:54
2014.10.02 | 09:49